zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lomnice bojuje s ničením přírody „černými“ motokrosaři

03.06.2004
Příroda
Lomnice bojuje s ničením přírody „černými“ motokrosaři

SEMILY/LOMNICE NAD POPELKOU – Na Liberecku v poslední době přibývá případů ničení lesů „černými“ motokrosaři. Ti bez jakéhokoliv povolení závodí na terénních motocyklech přímo v lese, na lesních cestách nebo i na soukromých zemědělských pozemcích. Na životním prostředí tím vznikají velké škody. Jeden z takových případů právě řeší Městský úřad v Lomnici nad Popelkou. Ve spolupráci s dalšími státními orgány hodlá dalšímu poškozování přírody zabránit.

„Mezi obcemi Rváčov a Veselá u Semil je už několik let v provozu motokrosová dráha. V poslední době se však závodníci chovají naprosto bezohledně, devastují les, cesty i soukromá pole a obtěžují obyvatele hlukem,“ říká zástupce místních občanů Ing. Tomáš Coufal. Lidé z postižených obcí proto sepsali petici a obrátili se s ní na všechny příslušné státní úřady. Nedávno pak přímo v lese u Rváčova proběhlo místní šetření za účasti zástupců Městských úřadů Semily a Lomnice nad Popelkou, obecních úřadů postižených obcí, krajského úřadu, inspekce životního prostředí a policie.

„Podobných případů je na Liberecku velké množství a stále přibývají. Motorky poškozují půdu i kořenový systém stromů, hrozí vznik erozních rýh,“ řekla Lenka Jozífková z liberecké pobočky České inspekce životního prostředí. „Ačkoliv jde o jednoznačné a závažné porušení zákonů na ochranu přírody, ve většině případů bývá problémem pachatele chytit či vypátrat.“ To potvrdili i příslušníci Policie ČR z Lomnice nad Popelkou – o „černých“ motokrosařích sice vědí, ale zatím nikdy se jim je nepodařilo dostihnout a potrestat.

Motokrosová trať u Rváčova vznikla nelegálně už před lety. Pozemky, nyní využívané k závodění, nebyly vyňaty ze zemědělského a lesního půdního fondu, majitel na ně navíc bez povolení navezl stavební odpad a ojeté pneumatiky, aby vytvořil terénní vlny. Městský úřad v Semilech již vyzval majitele pozemků, aby je uvedl do původního stavu a odstranil nelegálně navezený odpad. „Nemůžeme souhlasit s využíváním zemědělských a lesních pozemků – byť soukromých – k motokrosu, když majitel nepožádal o příslušná povolení,“ říká Jana Hrubá z odboru místního hospodářství a životního prostředí městského úřadu. „Motokrosová trať navíc vábí závodníky k jízdám i po okolním polesí a polích, čímž vznikají škody. Až bude nelegálně vybudovaná trať odstraněna, zmizí i „černí“ závodníci.“

tisková zpráva CENTRA PRO PODPORU OBČANŮ sdružení arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí