zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krkonošské lesy už zase rostou do krásy

28.06.2004
Příroda
Krkonošské lesy už zase rostou do krásy
Krkonoše - Ještě na konci osmdesátých let minulého století byla značná část lesů v Krkonoších ve špatném stavu. Od 1. ledna 1994 byly lesy na území Krkonošského národního parku převedeny přímo pod správu Správy KRNAP. Od té doby se hospodaření v lesích cíleně zaměřuje na podporu přirozených nebo přírodě blízkých procesů. Tento přístup se pozitivně promítá do současné podoby lesů.
\"V minulosti bylo hospodaření v horských lesích ovlivňováno kolonizací a požadavky na těžbu dřeva. Lesy na území KRNAP byly často postihovány větrnými a hmyzími kalamitami,\" řekl Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy KRNAP. Poslední velká větrná kalamita zasáhla Krkonoše v roce 1966. Pohromou pro lesy pak byla emisně ekologická kalamita, která zdevastovala rozsáhlá území v období 1975 až 1990. \"Společné působení emisí, hmyzích škůdců a extrémních klimatických podmínek znamenalo urychlené odumírání lesa ve vysokohorských polohách,\" upozornil Radek Drahný.
Zřízení Krkonošského národního parku a jeho následné rozčlenění do tří zón a ochranného pásma znamenalo zásadní zlom v ochraně a hospodaření v lese. KRNAP má od roku 1994 i bezprostřední vliv a pravomoc při spravování lesů.
\"Dnes se v lesních ekosystémech na území Krkonošského národního parku hospodaří v souladu s nejmodernějšími vědeckými postupy, které zaručují zachování nebo ještě zlepšení současného stavu horských lesů pro příští generace,\" řekl mluvčí Radek Drahný.
Způsob hospodaření, který provádí v lesích Správa KRNAP, ocenili i účastnící nedávné celostátní exkurze. Ta byla na téma Péče o ekosystémy na území KRNAP a zúčastnilo se jí sto odborníků z nejrůznějších významných institucí. Konkrétně se jednalo například o zástupce České inspekce životního prostředí, Lesů České republiky a Ministerstva životního prostředí ČR.
rap
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí