zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chemička se brání nařčení, že znečišťuje řeku Bílinu

19.07.2004
Voda
Chemička se brání nařčení, že znečišťuje řeku Bílinu
Ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) podle vyjádření svého vedení odmítá nařčení ekologů, že znečišťuje řeku Bílinu.

\"Od ledna loňského roku procházejí veškeré odpadní vody Spolchemie třemi vlastními čističkami a poté jsou svedeny k dočištění do komunální čistírny v Neštěmicích,\" informoval Právo generální ředitel Spolchemie Martin Procházka. Díky tomuto opatření, které připravovala Spolchemie již od roku 1999, bylo dosaženo zásadního poklesu znečištění odpadních vod odtékajících do Labe a Bíliny.
Na pokles množství řady látek vypouštěných ze Spolchemie do vod Bíliny poukazuje také zpráva MŽP ČR o stavu ochrany vod v České republice. K dalšímu razantnímu snížení dochází právě při přepojení vod na neštěmickou čističku. Podstatné zlepšení čistoty Labe připouští i většina ekologických organizací, které situaci monitorují.
\"Poslední půlkilometrový úsek řeky Bíliny, kam Spolchemie své vody vypouštěla, se naopak otevřel pro migraci ryb z řečiště Labe do Bíliny,\" konstatoval Procházka.
Další úsek Bíliny směrem od Ústí nad Labem k Mostu však zatím významné pokroky ve zlepšení čistoty nezaznamenal. Znečištěny zůstávají i sedimenty řeky Bíliny v blízkosti jejího ústí do Labe, které jsou poznamenány vypouštěním různých látek v minulosti. Jejich vyčištění se však připravuje jako součást odstranění starých ekologických zátěží v rámci sanace podloží závodu ústecké Spolchemie. \"V současné době jsou vedena jednání s FNM, který na základě ekologických smluv odstranění starých ekologických zátěží ve Spolchemii financuje,\" dodal generální ředitel Spolchemie.
Díky nově vybudovanému automatickému systému řízeného odstavování tří vlastních čističek odpadních vod ve Spolchemii a využití retenčních kapacit kanalizace se navíc snížila i možnost přepadů vod do Bíliny.
Tím i zásadně pokleslo množství vod, které volně přetékají za silných přívalových dešťů, kdy je právě zadržován a regulován odtok vody z čističek. \"Přepadem do Bíliny se mohou dostat prakticky pouze dešťové vody jen za skutečně vydatných srážek,\" uvedl Procházka.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí