zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hory objevily už i čtyřkolky

01.10.2004
Příroda
Hory objevily už i čtyřkolky
Jablonecko - Žádný obrat k lepšímu nezaznamenali ochránci přírody v případech motorkářů, kteří se svými stroji řádí v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Naopak. Podle jejího ředitele Jiřího Huška počet motorkářů stále plíživě narůstá. V lesích se již dokonce objevují i jezdci na čtyřkolkách a v zimě zase do chráněnky vjíždějí skútry. "Obávám se, že zatím neexistuje rozumné řešení, jak tomuto problému zamezit," řekl Hušek.
Podle některých údajů se v České republice každým rokem prodá dva tisíce motocyklů, přičemž v bazarech lze slušné enduro pořídit již za padesát či šedesát tisíc korun. Terénní motorka tak už přestává být výsadou pouze movitějších lidí. V Jizerských horách tito lidé nacházejí výborný terén. "Vymáhání zákona je v tomto případě velmi obtížné, a to i pro policii," doplnil Hušek.
Ještě loni mohl ředitel chráněné oblasti prohlásit, že jeho kolegové dopadli dva motokrosaře. Jeden z nich dostal pokutu dva a druhý pět tisíc korun. Od té doby se však ochráncům nepodařilo dopadnout už žádného z nich. Lapit motokrosaře je také velmi složité, přestože je ochránci mohou vidět i vyfotografovat. Asi jen málokterý z nich by ale takovému ochránci na povel zastavil. Navíc na divoké jízdy vyrážejí bez státních poznávacích značek, v kombinézách a s helmami na hlavách, takže identifikace je takřka nemožná.
"Musel by se změnit celkový přístup veřejnosti," nastínil předpoklad obratu k lepšímu Hušek, přičemž výrazně by se o věc měli začít zajímat i policie a obce. "Je to ovšem dlouhodobá věc. Možná se to bude muset ještě hodně zhoršit a pak se třeba lidé chytí za nos," dodal ředitel.
Jezdci využívají nejen polních a lesních cest, ale zajíždějí i přímo do lesa. Za sebou zanechávají vyjetá koryta, čímž značně poškozují přírodu. Ti nejotrlejší nacházeli příhodný terén i v přírodní rezervaci.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí