zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čištění povodí Dyje začne ještě letos

24.11.2004
Voda
Čištění povodí Dyje začne ještě letos
Poznají to i návštěvníci brněnské přehrady

Celkem deset obcí v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina se během dvou let dočká modernizace čističek odpadních vod a kanalizací.

Miliardový projekt v minulých dnech svými podpisy stvrdili představitelé obcí, Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí (SVKMO) a realizátoři staveb.
"Završilo se konečně poměrně dlouhé období," řekl Právu prokurista SVKMO Josef Gut. Po pěti letech příprav a vyjednávání o podmínkách je podle něj všechno uzpůsobeno tomu, aby ještě letos v prosinci započaly práce. Projekt počítá i s rozpočtovou rezervou okolo 10 procent. "Pokud při pracích nenarazíme na starořímské bojiště nebo něco podobného, současný rozpočet dodržíme," míní Gut. "Nevýhodou takových projektů je, že lidé neuvidí, kde se ty peníze utratí," míní boskovický starosta František Sivera. Navíc rozkopané cesty a špatná dopravní dostupnost obyvatele zúčastněných obcí rozhodně nepotěší. "Všichni to ale musíme přežít ve zdraví," podotýká Gut.

Obce mají radost

Samy obce mají ale z podepsání smlouvy radost. "Slibujeme si od toho, že tak u nás budou odstraněny dlouhodobé záplavové oblasti," vysvětluje podporu projektu starosta Moravských Budějovic Jan Nekula.
Právě zmírnění škod způsobených povodněmi považují mnozí starostové za největší přínos. Část obcí byla totiž zaplavena nejen při ničivých povodních v roce 1997, ale i v letech 1998, 2001 a 2002.
"V minulých letech jsme už na kanalizaci vynaložili značné prostředky. Tohle je poslední etapa a byl bych rád, kdyby se povedla," dodal Nekula.
Projekt se pozitivně odrazí především na kvalitě vody v moravských řekách. "Neodpovídající čištění odpadních vod v Novém Městě na Moravě a v Bystřici nad Pernštejnem je rozhodující pro současnou kvalitu vod Brněnské přehrady, využívaných celou brněnskou aglomerací," upřesnil Gut.
Projekt Ochrana vod povodí řeky Dyje ovlivní podle Guta kvalitu života téměř 130 tisíc obyvatel na Boskovicku, Třebíčsku, Žďársku a v okolí Šlapanic.
Modernizace čističek a kanalizací byla jednou ze vstupních podmínek Evropské unie, na které si Česko vyžádalo odklad do roku 2010. Právě fondy Evropské unie mají pokrýt až dvě třetiny veškerých nákladů.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí