zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plyn se na Pálavě těžit nebude

25.11.2004
Geologie
Plyn se na Pálavě těžit nebude
Zemní plyn se v Chráněné krajinné oblasti Pálava těžit nebude. Moravské naftové doly Hodonín totiž při průzkumném vrtu nenašly tak bohaté ložisko plynu, aby se jim vyplatilo zahájit těžbu.
Těžaři se přitom dostali při zkušebním vrtu nedaleko Klenotnice pod vrchem Děvín až do hloubky necelých tří kilometrů, žádné velké ložisko plynu tam ale nebylo.

Vrt nenašel vydatné ložisko
"Těžba by byla nerentabilní," uvedla mluvčí Moravských naftových dolů Marie Schorchtová. Místo zkušebního vrtu nyní čeká rekultivace.
"S těžaři jsme se domluvili, že celý pozemek uvedou do původního stavu. Zrekultivován by měl být do konce příštího roku," řekl agentuře ČTK vedoucí správy chráněné oblasti Jiří Matuška.
Zahájení zkušebního vrtu na Pálavě provázely spory. Doly původně chtěly prozkoumat zásoby přímo v ochranném pásmu Národní přírodní rezervace Děvín, s tím však ochranáři nesouhlasili a doly proto musely změnit místo pro vrt.
Stále také není rozhodnuto o tom, zda se bude těžit ropa a zemní plyn v Kančí oboře nedaleko Břeclavi. Tam chtějí těžit jak Moravské naftové doly, tak společnost Česká naftařská. O těžbě bude rozhodovat Báňský úřad. S těžbou souhlasilo vedení radnice v Břeclavi i tamní Vodovody a kanalizace, neboť zásoby ropy a plynu jsou v blízkosti ochranného pásma pitné vody.
"Jde o souhrn nadstandardních technických opatření zabezpečujících zvýšenou ochranu území. Nyní doly čekají na rozhodnutí báňského úřadu," dodala mluvčí Schorchtová.

Lidé i ministr jsou proti
Moravské naftové doly tak musí dodržet stanovený způsob skladování a přepravy ropy, aby nemohlo dojít k úniku do zásobárny pitné vody.
Proti těžbě je ale část obyvatel Břeclavi, nelíbí se ani hejtmanu Jihomoravského kraje Stanislavu Juránkovi a ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi.
Spory o těžbu plynu jsou také v Beskydech. Na Frenštátsku chce těžit plyn důlní společnost OKD, proti jsou zástupci obcí a občanské sdružení.
Nynější těžba plynu v Česku, kterou zajišťují Moravské naftové doly a dceřiná společnost OKD - DPB Paskov - představuje 125 miliónů krychlových metrů za rok.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí