zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Divočáci trápí myslivce

30.11.2004
Les
Divočáci trápí myslivce
Přemnožení prasete divokého je celoevropským problémem, který se nevyhnul ani České republice. Podle jarního sčítání zvěře je v mladoboleslavských lesích okolo 350 divokých prasat. Toto číslo je však podle myslivců velice nepřesné a jejich počet může být i několikanásobně vyšší.

HELENA FRIČOVÁ

Mladoboleslavsko - Příčin zvýšení počtu divočáků v našich lesích je hned několik. Především za něj může loňské mimořádně teplé léto, které zvířatům přineslo dobrou potravní nabídku. Dostatek potravy je nenutil opouštět les a vydávat se do polí, kde jsou pro myslivce snáze ulovitelná, takže se jejich stav i hůře reguloval. Prasata dělají velké problémy hlavně zemědělcům, kterým ničí pole.

"Málokdo si však uvědomuje, že je to důsledek toho, že neexistují dostatečné volné prostory mezi lesy a poli, které by mezi nimi vytvořily přirozené hranice. Dnešním trendem je pěstovat na velkých plochách jeden druh zemědělských kultur. Pokud pole například s kukuřicí navazuje přímo na les, je jasné, že se zde brzy objeví zvěř," konstatoval Jaroslav Misík z odboru životního prostředí magistrátu Mladé Boleslavi. Počet divočáků mohou regulovat myslivci. Ti mají už od jara přehled o celkové situaci v revíru, který si pronajímají.

"Lov černé zvěře se neplánuje, a řídí se povolením lovu, které myslivcům vydává státní správa. Zákon umožňuje myslivcům lovit bez omezení prasata ve věkové kategorii sele a lončák (prase ve věku jednoho až dvou let - pozn. red.)," doplnil Josef Novák, vedoucí magistrátního oddělení ochrany přírody a myslivosti v Mladé Boleslavi. Myslivecká rada ministerstva zemědělství dokonce na jaře navrhovala, aby za odstřel divočáků stát myslivcům platil. Protože jakékoli škody, které prasata způsobí, hradí myslivci - pronajímatelé honitby, nebo majitel honitby. Myslivci mohou být navíc i pokutováni za to, že nezajišťují v revíru předepsanou regulaci zvěře.

"Tento návrh neprošel, a ani si nemyslím, že by pomohl. Ulovit divočáka je dost náročné i pro zkušené myslivce. Přemnožení prasat je jen důsledek. Řešit by se měla příčina - způsob zemědělského obhospodařování, které v současnosti vytváří optimální podmínky k životu divokých prasat," dodal Misík.

Zdroj: Boleslavský deník
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
30
6. 2022
30.6.2022 - Seminář, školení
Brno, ApS. s.r.o.
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí