zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biologické odpady - Požadavky evropského nařízení

07.12.2004
Odpady
Biologické odpady - Požadavky evropského nařízení
Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1774/2002 ze 3. října 2002..
Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1774/2002 ze 3. října 2002, kterým se stanoví hygienická pravidla týkající se vedlejších živočišných produktů, které nejsou určeny k lidské spotřebě (Úř. věst. č. L 273, 10. 10. 2002, s. 1), smějí být v závodech na výrobu bioplynu zpracovávány materiály definované jako:

materiály 2. kategorie, zpracované ve schváleném závodě pomocí tepelného zpracování při teplotě nejméně 133 °C po dobu nejméně 20 minut bez přerušení, při absolutním tlaku nejméně 3 bary, přičemž velikost částic nesmí být větší než 50 milimetrů

hnůj a obsah trávicího traktu,

materiály 3. kategorie, tj. části poražených zvířat, které nejsou určeny k lidské spotřebě, vedlejší živočišné produkty vznikající při výrobě produktů určených k lidské spotřebě, kuchyňský odpad,

(Mezi materiály 1. kategorie patří mj. produkty pocházející ze zvířat, kterým byly podávány zakázané látky nebo živočišné materiály shromážděné při čištění odpadních vod ze zpracovatelských závodů 1. kategorie a směsi materiálů 1. kategorie s materiály 2. a 3. kategorie).

Materiály určené ke zpracování musí být zpracovány co nejdříve po dodání, do té doby mají být odpovídajícím způsobem skladovány. Dopravní prostředky, kontejnery a další nádoby musí být ve vyhrazeném prostoru očištěny. Umístění tohoto prostoru musí být situováno tak, aby nedošlo k ohrožení finálních produktů z hlediska sekundární kontaminace. Provozovatel musí zabezpečit průběžné provádění ochranných opatření proti hlodavcům, ptákům a hmyzu.

K tomuto účelu musí mít v případě hlodavců zpracován a doložen program preventivních opatření. Rovněž tak pro všechny provozy musí být zpracovány a doloženy čistící a desinfekční postupy; používány musí být odpovídající prostředky a vybavení. Pokud jsou používána zařízení, kde je nutné provádět kalibraci, musí být prováděna v pravidelných intervalech.

Nakládání se zpracovávanými materiály v závodech na výrobu bioplynu musí být také v souladu se zákonem č. 166/1999 Sb., o veterinární péči.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí