Úterý, 6. prosince 2022

Senát schválil nová pravidla pro nakládání s těžebním odpadem

11. května 2009
Senát schválil nová pravidla pro nakládání s těžebním odpadem

Těžařské firmy zřejmě dostanou nová pravidla pro nakládání s těžebním odpadem. Budou ho muset ukládat tak, aby neohrožovaly životní prostředí ani lidské zdraví. Vyplývá to z nového zákona o nakládání s těžebním odpadem, který dnes přijal Senát. Nyní ho dostane k podpisu prezident republiky.

Jak dnes senátorům řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Martin Říman, zákon převádí do českého právního řádu ustanovení příslušných evropských směrnic. Zákon se ovšem nevztahuje mimo jiné na odpady vzniklé při těžbě radioaktivních nerostů, tedy třeba uranových rud.

Provozovatelé úložných míst budou muset například vypracovat plány pro nakládání s odpady. O jejich schválení budou žádat Český báňský úřad, při těžbě rašeliny to bude ministerstvo zemědělství. Účastníky řízení budou i obce, v jejichž území se úložiště nachází. Ministr Říman již dříve odhadl, že každou těžební organizaci přijdou nové povinnosti jednorázově na 100 000 korun.

Zákon počítá s tím, že jako součást technologického celku mohou fungovat odkaliště, která budou v průběhu těžby a úpravy nerostů pravidelně odtěžována. Na tato odkaliště a odvaly se nová úprava podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu vztahovat nemá.

Úložiště odpadu budou muset být ohrazena a zabezpečena proti neoprávněnému vstupu. Zákon zakazuje do nich ukládat jiné odpady než ty, které budou uvedeny v plánu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů