Úterý, 6. prosince 2022

Klaus podepsal zákony, i povolenky pro ČEZ

12. srpna 2009
Klaus podepsal zákony, i povolenky pro ČEZ
Podnikatelům skončí povinnost vést knihu jízd a ve prospěch dlužníků se změní i exekuční řád.

Prezident Václav Klaus včera podepisoval novely zákonů, které před časem schválil parlament. Je mezi nimi i kontroverzní novela zákona o spotřebních daních, na jejímž základě budou po roce 2012 elektrárenské firmy včetně skupiny ČEZ moci dostávat část emisních povolenek zdarma. Po Klausových podpisech se ale také zruší povinnost vést knihu jízd pro malé podnikatele a významných změn se dočká i exekuční řád.

Hlavně budoucí systém přidělování povolenek má přitom řadu odpůrců, kteří hovoří o poslaneckém "dárku pro ČEZ". Podle bývalého ministra Martina Bursíka přijde státní rozpočet v letech 2013 až 2020 o celkem 68 miliard, které dostane hlavně ČEZ.

Výměnou za povolenky budou muset firmy investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny. Ministerstvu životního prostředí budou předkládat mimo jiné plán investic do vybavení a čistých technologií v objemu odpovídajícím nejméně předpokládané tržní hodnotě bezplatně přidělených povolenek. Alespoň polovinu z toho musí investovat do 31. prosince 2011.

Podle konkurentů ČEZ tyto podmínky dokáže splnit právě jen polostátní gigant.

S podpisem prezidenta vstoupí v platnost i daňové zvýhodnění některých biopaliv - čistých biopaliv první generace i biopaliv vyráběných z nepotravinářských komodit. To byl ostatně původní záměr novely.

Václav Klaus včera také podepsal novelu zákona o správě daní a poplatků, která od ledna příštího roku zruší povinnost malých a středních podnikatelů s nejvýše třemi služebními vozy vést knihu jízd. Místo toho si budou moci odečítat za každé auto 5000 korun měsíčně. V anketě o podnikatelskou Absurditu roku vyhlašované HN, se povinnost vést knihu jízd pravidelně umisťovala na předních místech.

Po včerejším prezidentském podpisu je také jasné, že se ještě před koncem roku zjednoduší a zrychlí exekuční řízení. Současně by se měla zvýšit ochrana práv účastníků tohoto řízení. Počítá s tím vládní novela exekučního řádu. Norma má nabýt účinnosti do dvou měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Hlavní změnou novely je přiměřenost exekucí, která má zaručit, že zabavovaný majetek nebude mnohem vyšší hodnoty než dlužná částka. Exekutor by tak už do budoucna kvůli vymáhané stokoruně neměl obstavit celý bankovní účet.

O zahájení exekuce by měl podle novely nadále rozhodovat soud, ale návrh na zahájení řízení by se měl nově podávat soudnímu exekutorovi. Ten se teprve se všemi náležitostmi obrátí na exekuční soud, který svým usnesením rozhodne. Exekutor bude také vyřizovat pouze takové věci, v nichž mezi účastníky panuje shoda. V opačném případě předloží věc k rozhodnutí soudu.

Podle ministerstva spravedlnosti je novela nezbytná vzhledem k neutěšenému stavu exekuční agendy u soudů.
Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů