Úterý, 6. prosince 2022

Zlověstné víry zvané divoká štvanice znaly už staré kroniky

26. srpna 2009
Zlověstné víry zvané divoká štvanice znaly už staré kroniky

To dřív nebývalo, napadne asi leckoho nad zprávami o tornádech u nás. A skoro automaticky se k tomu přidají úvahy nad klimatickými změnami. Ale ať už se klima mění nebo ne, právě tornáda jsou názornou ukázkou toho, jak informační masáž o globálním oteplování podprahově deformuje myšlení. Většina odborníků na počasí a klima (alespoň těch seriózních, kteří si na oteplovací panice nebudují kariéry) totiž soudí, že zlověstné větrné víry se na našem území vyskytovaly vždy.

O tornádech v minulosti svědčí nejen staré kroniky, ale i lidové pověsti - třeba ty o strašidelném zjevení zvaném divoká štvanice. To jste šli lesem, náhle se strhl hrozný ryk a troubení, oblohou se hnali divocí jezdci štvoucí zvěř a stromy padaly. Kdo to přežil, viděl divokou jízdu, protože pojem tornádo se v lidové slovesnosti jaksi nevyskytovalo.

Přitom česká tornáda jsou krotká: málokdy dosáhnou opravdu ničivé síly, trvají krátce a většinou se vyřádí ve volné přírodě. Tam dřív lidé za bouřlivého počasí pokud možno nechodili, protože neznali turistiku ani outdoorové sporty.

Jenže životní styl se mění, takže s tornády je potřeba se naučit žít. Ostatně i u nás už jsou nadšenci, kteří naopak pořádají štvanice na ně - a na internetu se pak chlubí fotkami obzvlášť vyvinutých kousků.

AUTOR: Jan A. Novák

Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů