Neděle, 27. listopadu 2022

V pražské Troji stojí nová vodní elektrárna

1. září 2009
V pražské Troji stojí nová vodní elektrárna

V pražské Troji byla dokončena stavba malé vodní elektrárny. Výkon elektrárny je jeden megawatt a celá stavba stála 347 miliónů korun. Investice by se měla vrátit do osmi let.

Projekt však doprovázely podle technického ředitele Povodí Vltavy Karla Macha technické obtíže. "V této lokalitě jsou jezy už tři sta let. Objevili jsme pozůstatky po předešlých stavbách a ne všechno bylo nakonec tak, jak bylo uvedeno v dokumentaci," řekl.

Tyto komplikace prodražily stavbu asi o 11 miliónů korun. Přesto ale byla výstavba, která začala v říjnu 2007, podle zástupců Povodí Vltavy dokončena v termínu. Stavební část vodního díla stála celkem 206 miliónů korun a realizovala ji společnost Metrostav. Technologickou část v hodnotě 141 miliónů korun dodala firma Siemens Engineering.

Investor stavby Povodí Vltavy předpokládá, že zdroj energie ročně vyrobí 12,9 gigawatthodin elektřiny, což odpovídá roční spotřebě asi 5000 domácností.

Malá vodní elektrárna Troja se nachází na levém břehu Vltavy na špičce Císařského ostrova. Momentálně je ve zkušebním provozu. Na území Prahy vyrábějí elektřinu ještě tři elektrárny - Štvanice, Podbaba a Modřany.

www.novinky.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů