Pátek, 9. prosince 2022

Na Koncert pro přírodu přišla víc než tisícovka lidí

4. září 2009
Na Koncert pro přírodu přišla víc než tisícovka lidí
Více než tisícovku lidí přilákal včera vpodvečer na nádvoří třeboňského zámku Koncert pro přírodu, který letos poprvé uspořádalo Ministerstvo prostředí spolu se Správou NP Šumava. Na koncertě vystoupili Dan Bárta se skupinou Illustratosphere a Lenka Dusilová se svým Bandem. Večerem provázel populární redaktor a moderátor České televize Vladimír Kořen. Mezi posluchači nechyběla ani ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

"Akce se povedla. Lidí bylo plné nádvoří a myslím, že se dobře bavili. Pevně doufám, že se podařilo splnit i hlavní cíl, pro který jsme koncert uspořádali - ukázat lidem, že příroda je hodnota, kterou stojí zato chránit, že mezi našimi přírodními klenoty jsou poklady srovnatelné s národními kulturními památkami a symboly jako je Národní divadlo či kutnohorský chrám sv. Barbory. A že je ochrana přírody důležitá i pro známé umělce, jakými jsou Dan Bárta a Lenka Dusilová," hodnotí včerejší večer ministr životního prostředí Ladislav Miko. Lenka Dusilová i Dan Bárta se ve prospěch české přírody vzdali svých honorářů.

„Jako místo konání Koncertu pro přírodu jsme zvolili Třeboň i kvůli blízkosti Národního parku Šumava, tedy největšího národního parku u nás a zároveň největšího území s původními přirozenými oblastmi,“ dodává ministr Miko. „Kromě toho je Třeboň branou CHKO Třeboňsko, nedaleko jsou nádherné Novohradské hory a samotné město má co nabídnout i po kulturní a historické stránce,“ dodává ministr.

Součástí koncertu byla i dražba předmětů, které do ní věnovali Lenka Dusilová, Dan Bárta a Vladimír Kořen. Lenka Dusilová věnovala originální grafiku a rovněž plakát, k němuž má silný osobní vztah. Dan Bárta přispěl zvětšeninou jedné ze svých fotografií vážek a Vladimír Kořen dvěma artefakty ze své sbírky zkamenělin - 333 milionů let starou kapradinou a 90 milionů let starým zkamenělým výkalem pravěkého žraloka. Výtěžek dražby spolu s honorářem Vladimíra Kořena - tedy celkem 25 000 Kč - poputuje na účet Nadace Partnerství na podporu výsadby stromů v programu Strom života.

Organizátoři se snažili rovněž maximálně snížit ekologickou stopu samotného koncertu. Na nádvoří byly proto instalovány nádoby na tříděný odpad a kelímky na pivo a limonádu byly zálohované a vyrobené z biologicky rozložitelného plastu. "Rádi bychom z toho udělali tradici každoročních Koncertů pro přírodu. Příští rok by se mohl konat například v NP České Švýcarsko, který bude slavit desáté narozeniny," říká vedoucí oddělení PR a komunikace MŽP Barbora Pečová.

Fotografie z Koncertu pro přírodu najdete zde.

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů