Úterý, 29. listopadu 2022

Stromolezci zdarma ošetří dvacet významných stromů

2. prosinece 2009
Stromolezci zdarma ošetří dvacet významných stromů

Dvacet stromolezců s certifikací European Tree Worker se zavázalo, že zdarma ošetří vzrostlý strom, významný pro lidi v jeho okolí. Jde o výsledek spolupráce Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Nadace Partnerství, kterým se tyto organizace snaží upozornit na potřebu kvalitní péče o dřeviny.

Opětovné kácení alejí podél cest během loňského podzimu a letošního jara bylo jedním z impulsů k navázání spolupráce mezi certifikovanými stromolezci zastoupenými Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a programem Strom života Nadace Partnerství. Projekt "Zdravé stromy pro zítřek" nabízí obcím, školám, občanským sdružením či církevním právnickým osobám bezplatné ošetření jednoho vzrostlého stromu. Do data uzávěrky se přihlásilo 26 žádajících, ze kterých vybrala komise v polovině listopadu dvacet. Odborné ošetření proběhne v první polovině roku 2010.

Kritérii výběru byly nejen zdravotní stav a potřebnost zásahu, ale i historie stromu a jeho význam pro místní obyvatele. Vybráno bylo 13 lip, čtyři duby, jilm a kaštan. Uspěla například lípa rostoucí u vstupu do renesančního zámku v Hranicích na Moravě či jilm na Zlaté stezce v Prachaticích, který získal v roce 2005 titul Strom hrdina. V sousedství sochy Jana Nepomuckého roste památná lípa v Šitbořicích, k pětistému výročí upálení Jana Husa byla v Novém Městě nad Metují vysazena Husova lípa, ošetření získaly i stromy v Ledči nad Sázavou, Velvarech či Říčanech. Fotogalerii a přehled všech stromů i s kontakty na žádající najdete na http://www.nadacepartnerstvi.cz/p-25749&exp=male328

"Chtěli jsme oslovit jak zastupitele obcí, kteří mají zeleň ve své obci na starost, tak i širší veřejnost. Stromy jsou součástí života nás všech, proto se nás týká i péče o ně. Na řadě míst bude možné přijít se na průběh ošetření podívat a dozvědět se více zajímavostí o stromolezení," uvádí Mirka Drobílková z programu Strom života Nadace Partnerství. "K nejčastějším chybám v péči o památné stromy patří placení nekvalifikovaných osob, provádění zásahů bez dlouhodobé koncepce a zaměření se pouze na nadzemní část stromu. A u některých stromů, byť to zní paradoxně, příliš častá a nesmyslná péče," shrnuje David Hora ze sekce péče o dřeviny SZKT. "Moje doporučení proto zní: Chtějte arboristy s certifikátem Evropský arborista, zajímejte se o jejich reference, znalosti a způsob práce, ověřte si, že jsou skuteční odborníci!," doplňuje David Hora.

Seznam všech certifikovaných stromolezců najdete na www.arboristika.cz V České republice vlastní certifikaci ETW padesát arboristů, dvacet z nich se rozhodlo pracovat jeden den zadarmo.

Více informací poskytnou:
David Hora, Sekce péče o dřeviny - ISA, SZKT
mobil: 775 224 770, e-mail: kancelar@szkt.cz

Miroslava Drobílková, program Strom života
tel: 515 903 125, mobil: 775 856 359, e-mail: mirka.drobilkova@nap.cz
www.szkt.cz; www.arboristika.cz; www.stromzivota.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů