Neděle, 27. listopadu 2022

Nový biologicky odbouratelný plast pro speciální obaly

11. prosinece 2009
Nový biologicky odbouratelný plast pro speciální obaly

Společnost BASF zařadila do své nabídky nový biologicky odbouratelný plast pod názvem Ecovio(R) FS, který doplňuje produktovou řadu Ecovio. Plast je optimalizovaný pro dvě speciální aplikace: povrchovou úpravu papíru a výrobu tzv. smrštitelných fólií, které se používají na jednoduché obalení produktů. Proto se nové typy plastu nazývají Ecovio FS Paper a Ecovio FS Shrink Film.

Rychlejší biologická odbouratelnost
Jak se ukázalo v průběhu aktuálních pokusů kompostování, Ecovio FS se rozkládá rychleji než jeho "předchůdci" a má vyšší obsah obnovitelných surových materiálů. "Ecovio FS tvoří nový, nyní již biologicky odbouratelný plast Ecoflex(R) FS (biologicky odbouratelný polyester vyráběný BASF) a PLA (kyselina polymléčná), která se získává z kukuřičného škrobu. Použití nového Ecoflex FS zvyšuje podíl biologicky odbouratelné složky u Ecovia FS Shrink Film na 66% a u Ecovia FS Paper až na 75%," uvádí Jürgen Keck, vedoucí globálního obchodu BASF s biologicky odbouratelnými plasty.

Papírový kelímek a balící fólie: důležité jsou parametry
Odborníci, kteří vyvinuli nový Ecovio FS se zaměřili na vlastnosti, které jsou vyžadovány od těchto aplikací. "Aby byl povrchový film papíru účinný, musí být nátěr z Ecovio FS Paper lehce zpracovatelný a mít dobrou přilnavost k papíru i při nanášení v tenkých vrstvách. Takové povrchové úpravy se využívají například u papírových kelímků nebo lepenkových krabicích," upřesňuje Gabriel Skupin, zodpovědný za technický vývoj pro biologicky odbouratelné plasty. Ecovio FS Shrink Film má přesně definovaný poměr síly smršťování, takže mechanická zátěž, které je schopný odolat při tloušťce fólie 25 mikrometrů je větší než u běžné polyetylénové fólie s tloušťkou 50 mikrometrů.

Naším cílem je ještě užší specializace
BASF rozšiřuje prostřednictvím této nové produktové řady svůj sortiment. Společnost se chce v této oblasti ještě více specializovat a vyhovět tak požadavkům specifických segmentů trhu. Odráží se to i v názvu, který bude tvořen třemi složkami. První bude značit technologii zpracování - v tomto případě F pro "film". Druhá, S, znamená "speciální" a upozorňuje, že se ve výrobku nachází nový Ecoflex FS na biologicky odbouratelné bázi. Samotná aplikace je uvedená v třetí složce názvu jako například papír nebo smrštitelná fólie (Shrink Film). "Tento způsob pojmenování se bude používat od příštího roku a dává představu o širokých možnostech, které pro technicky pokročilé biologicky odbouratelné plasty na tomto diverzifikovaném trhu očekáváme," dodává Andreas Künkel, šéf pro vývoj trhu s biologicky odbouratelnými plasty BASF.

Odborné veřejnosti se nový plast prvně představil na letošní konferenci Evropské asociace pro biologicky odbouratelné plasty (European Bioplastics Association) začátkem listopadu. Počáteční testy u zákazníků proběhli úspěšně a uvedení na trh je plánované na první čtvrtletí 2010.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů