zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na dálnici D8 se stromy kácejí nezákonně

31.01.2010
Příroda
Na dálnici D8 se stromy kácejí nezákonně

Hlavními podezřelými jsou stavební firmy Metrostav a EUROVIA CS

Na základě podnětů Dětí Země během roku 2009 potvrdila ústecká pobočka České inspekce životního prostředí, že při výstavbě dálnice D8 přes chráněné České středohoří se opět porušovaly zákony. Na třech místech samotné trasy a na dvou místech u tunelu Radejčín došlo k předčasnému kácení stromů a keřů a při stavbě průzkumné štoly pro tento tunel i k likvidaci biotopů zvláště chráněných druhů živočichů bez povolení. 1) I když vyšetřování inspekce ještě neskončilo, Děti Země podezírají zejména stavební firmy.

"Jiný výsledek, než porušení zákona, jsme ani neočekávali, neboť je to nejúčinnější způsob, jak u dálnice D8 splnit nereálné sliby betonové lobby na její dostavbu letos v listopadu," upozorňuje Miroslav Patrik z Dětí Země, které v trase dálnice už několik let provádějí pravidelný monitoring.

I když inspekce ještě všech šest případů neuzavřela a viníci tak ještě nejsou známí, Děti Země za hlavní podezřelé považují pracovníky firmy Metrostav, a. s., a EUROVIA CS, a. s., které zakázku na stavbu dálnice D8 vyhrály a od října 2007 ji staví. Další možností jsou subdodavatelské firmy jako třeba AZ SANACE, a. s.

"Pokud obě vysoutěžené firmy mají dálnici stavět podle zákona, tak jsou zodpovědné i za vše, co se na staveništi děje a zda se zde nepohybují cizí osoby," tvrdí Patrik, podle kterého je už zvláštní i to, že z ani jedné stavební firmy nikdo neoznámil podivné kácení stromů ve vegetačním období, když to žádné povolení nedovoluje.

V roce 2002 už inspekce prokázala nezákonné vykácení čtyř kusů vzácného kriticky ohroženého stromu jeřábu českého na okraji lomu Prackovice, za které udělila pokutu dva tisíce korun. 2)

Při výstavbě úseku dálnice D8 přes Krušné hory podobně Děti Země zase úspěšně upozornily ČIŽP na nezákonné zahájení výstavby jižního portálu tunelu Panenská bez povolení k zásahu do biotopů ohrožených druhů rostlin, dále na likvidaci asi dvou tisíc stromů na vrcholu hor 3) a až hektaru lesa pro zařízení staveniště firmy Metrostav, a. s., u severního tunelu Panenská 4). Tato firma také v roce 2005 dostala na základě zjištění občanů Libouchce od ČIŽP milionovou pokutu za znečištěni Jílovského potoka důlními vodami z tohoto tunelu.

Kontakty:
Oblastní inspektorát ČIŽP v Ústí nad Labem: Ing. Pavel David - david@ul.cizp.cz, telefon 475 246 031

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí