zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zeman: Hrozba globálního oteplování je hysterie, kterou vyvolali ekologičtí lobbisté

08.02.2010
Klimatické změny
Zeman: Hrozba globálního oteplování je hysterie, kterou vyvolali ekologičtí lobbisté

Hrozba globálního oteplování je hysterie, kterou vyvolali ekologičtí lobbisté, řekl agentuře Mediafax šéf Strany práv občanů (SPO) Miloš Zeman. Globální oteplování se s globálním ochlazováním střídá od počátku historie planety, připomíná Zeman.

"Globální oteplování je v lidské historii po tisící prvé. Globální oteplování je v historii planety po miliónté prvé. Stejně tak je zde po tisící prvé a miliónté prvé globální ochlazování," říká Zeman.

Lídr SPO poukazuje na zjištění zahraničních vědců, že posledních pět let se dokonce globální teplota snižuje. "Pokládám teorii globálního oteplování za tvrzení, které je založeno na lidské pýše, tedy tvrzení, že lidstvo svojí emisí skleníkových plynů může způsobit dramatické kolísání teplot na Zemi," vysvětlil Zeman.

Expremiér je přesvědčen, že hysterii týkající se globálního oteplování má na svědomí ekologické lobby. "Solární a větrné elektrárny musí daňoví poplatníci pilně dotovat, aby tyto firmy vydělávaly na obnovitelných zdrojích energie. Nikoho ale nenapadne, že protože slunce svítí jenom někdy a vítr fouká také jenom někdy, potřebujeme vybudovaný systém hnědouhelných, nukleárních a vodních elektráren, protože lidé potřebují elektřinu stále," uvedl Zeman s tím, že investice do obnovitelných zdrojů jsou vyhazováním peněz.

"Kdyby nebyl přijat zákon, který solární a větrné elektrárny bohatě dotuje, nikdo by je nestavěl," shoduje se Zeman s názory prezidenta Václava Klause.

"Já mám na Vysočině tvrz ze 16. století, která byla postavena italským renesančním architektem v době, kdy u nás bylo globální oteplování. Pak přišla malá doba ledová. To znamená, tyto cykly se střídají naprosto nezávisle na lidské činnosti," podává příklad Zeman.

Dalším podobným příkladem je podle expremiéra vývoj krajiny Grónska. "Grónsko, Greenland, tedy Zelená země byla ve 13. století pokrytá pastvinami. Odmítám názor, že těch pár Vikingů a Eskymáků tam vyprodukovalo tolik CO2 a dalších skleníkových plynů, že by v Grónsku způsobili oteplení. Těch 14 farností, které tam pak byly, vymřely hladem, protože tam kvůli globálnímu ochlazení přišel led a záchranná výprava se k nim nestihla dostat," doplnil Zeman.

Pavlína Heřmánková, hermankova@mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí