Pátek, 19. dubna 2024

Paroubek chce už zase bourat Horní Jiřetín

Paroubek chce už zase bourat Horní Jiřetín

Předseda ČSSD jde hrdinně proti názoru většiny obyvatel Ústeckého kraje i ČR

Litvínov, 8. února 2010 - Jiří Paroubek už počtvrté v posledních pěti letech (1) změnil svůj názor na to, zda by měli být obyvatelé severočeského městečka Horní Jiřetín vyhnáni z domovů kvůli rozšiřování těžby uhlí. Paroubkův dnešní "soukromý" názor, který Lidový dům rozeslal médiím formou oficiální tiskové zprávy (2), je v rozporu s půl roku starým volebním programem sociální demokracie do podzimních parlamentních voleb (3).

Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny dnes řekla: "Pro pana Paroubka jsou dobré vztahy s panem Tykačem a odboráři z Czech Coal zjevně důležitější, než loňské sliby voličům. Pevně doufáme, že pan předseda přijede svůj názor obhájit nejen do Horního Jiřetína, jehož obyvatele chce připravit o domov, ale i k nám do Litvínova. Víc než třicet tisíc našich občanů jistě přijme návrh, že mají žít další desítky let v enormním znečištění prachem a hlukem, jako pozoruhodný předvolební dárek." Hygienické limity jsou v Litvínově podle oficiálních měření překračovány již dnes, přičemž jsou z 80 % způsobovány právě povrchovou těžbou (4). Rozšíření dolů by současnou situaci dále zhoršovalo.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA poznamenal: "Tvrzení některých novinářů, že předseda Paroubek své názory řídí pouze průzkumy veřejného mínění, je očividně ošklivá pomluva. Podporou pro bourání obcí jde proti velké většině lidí v Ústeckém kraji." Podle opakovaných průzkumů veřejného mínění totiž odmítají prolomení limitů a rozšiřování uhelných velkolomů konstantě téměř tři čtvrtiny občanů Ústeckého kraje i ČR (5).

Jan Rovenský z Greenpeace upozornil, že předseda ČSSD nekriticky opakuje argumenty důlních společností, které jsou v rozporu se skutečností: "Pan Paroubek uvedl, že hlavním důvodem, proč prolomení limitů už zase podporuje, je boj proti nezaměstnanosti. Zjevně si popletl příčinu a následek - hospodářská a sociální závislost regionu na těžbě uhlí strukturální nezaměstnanost nepotlačuje, ale naopak vytváří. Další prohlubování této závislosti je cestou do pekel." V případě prolomení limitů se bude Ústecko jen těžko zbavovat cejchu regionu, kde je nejhorší životní prostředí, nejkratší délka života a nejnižší vzdělanost v celé zemi. Region tak jen těžko bude přitahovat nové investory a mladé vzdělané lidi, kteří odsud utíkají.

Společná tisková zpráva Greenpeace, Hnutí DUHA a občanského sdružení Kořeny

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů