zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

British Airways budou kupovat biopalivo z odpadků

19.02.2010
Doprava
Energetika
Odpady
British Airways budou kupovat biopalivo z odpadků

Britská letecká společnost British Airways bude nakupovat malou část pohonných hmot pro svá letadla od amerického výrobce Solena Group, který bude pohonné hmoty produkovat z městského odpadu. Závod, který bude zpracovávat palivo z odpadků, má být umístěn blízko Londýna a zahájí produkci v roce 2014.

British Airways budou kupovat veškeré pohonné hmoty, které bude firma schopna vyrobit. Solena uvedla, že by nová továrna měla být schopná přeměnit ročně až 500 tisíc tun odpadků na 16 milionů galonů (72,7 milionu litrů) zelených pohonných hmot.

Mluvčí aerolinek se odmítl vyjádřit k hodnotě kontraktu. Dodal, že plánovaný objem použitého biopaliva bude odpovídat asi dvěma procentům paliva potřebného pro provoz aerolinek na letišti Heathrow. Cílem British Airways je, aby do roku 2050 byl podíl biopaliva z odpadků na celkové spotřebě deset procent.

List Guardian však uvedl, že dohodu musí ještě schválit letecký regulační úřad. Ten plánuje sérii testů, aby zajistil, že biopalivo neohrozí bezpečnost a výkon letadel.

Mluvčí dodal, že pro aerolinky je bezpečnost nejvyšší prioritou. Biopalivo, které plánují aerolinky používat, však podle něj má již certifikát z USA, podle kterého může být smícháno s leteckým palivem v poměru až 50 na 50. Aerolinky proto čekají, že britské úřady jeho používání rovněž schválí, napsala agentura Reuters.

Pokud se městské odpadky uloží na skládce, mohou vypouštět škodlivý metan. Podle firem je proto pro životní prostředí lepší, když se odpadky přemění na kapalné palivo, a to se nechá spálit. Při výrobě leteckého paliva se nejprve musí odpadky přeměnit na tzv. syntézní plyn, který je poté prostřednictvím Fischerova-Tropschova procesu přeměněn na kapalné palivo. British Airways se odvolávají na odhady výzkumů, podle kterých každý rok obyvatelé Londýna vyprodukují téměř tři miliony tun organického odpadu, hlavně z potravin. .

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
30
6. 2022
30.6.2022 - Seminář, školení
Brno, ApS. s.r.o.
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí