zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fotovoltaické články odvíjené z válce, respektive kotouče

25.02.2010
Solární energie
Fotovoltaické články odvíjené z válce, respektive kotouče

V blízkosti města San José v Kalifornii zahájila v roce 2009 společnost Nanosolar provoz nové velké továrny na fotovoltaické komponenty, která je v současnosti údajně celosvětově nejvýznamnějším podnikem na výrobu solární techniky. Podnik díky nové technologii solární články, respektive buňky produkuje 10krát rychleji než konkurence pracující s tlakovým procesem, s inkoustem z nanočásteček. Firma disponuje investičním kapitálem 500 milionů dolarů, zaměstnává 300 osob a v roce 2002 činil výkon vyrobených článků 640 MW.

Základem nové výrobní techniky je využití perspektivního materiálu na bázi CIGS (sloučenina diselenidu mědi, galia a india). Jde o osvědčenou sloučeninu pro fotovoltaiku v posledních letech, s vysokou energetickou účinností a trvanlivostí v porovnání s materiály na bázi křemíku. Nový výrobní proces nabízí ekonomické a ekologické přednosti, odstraňuje dosavadní nákladné výrobní prostředky a nemusí probíhat ve vakuových komorách. Doposud se výchozí substance v závislosti na procesu využívají jen ve výši 30 - 70 % a zbytek končí na stěnách vakuových komor.

U nového výrobního procesu CIGS se nevyžaduje žádné vakuum, pracuje se s téměř 100% využitím výchozích materiálů, které se rozprašují na hliníkovou folii. Změnou tlaku, rychlosti a vzdálenosti se dají realizovat různě tlusté CIGS vrstvy. Běžně se hodnoty pohybují kolem 1000 nanometrů. Firma Nanosolar vystačí doposud s 350 nanometry.

Solární články, respektive buňky se vyrábějí v nově založeném podniku u Berlína a zde se sestavují do modulů, dlouhých 1 nebo 2 metry, zajišťujících výstupní výkon 220 W. Od září roku 2009 se vyrobí každých 10 sekund jeden modul a firma údajně pokrývá potřeby celého evropského trhu.

Neplaťte za elektřinu, vyrobte si vlastní!
www.solarni-panely-tesla.cz

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí