zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Účet za zimu? Prázdné pokladny měst

09.03.2010
Klimatická změna
Účet za zimu? Prázdné pokladny měst

Škody na silnicích jsou letos o polovinu větší než před rokem. V Turnově stál za leden úklid sněhu stejně jako za celý loňský rok.

Letošní zima vyprazdňuje městské a krajské pokladny. Kvůli přívalům sněhu měla některá města až čtyřnásobné náklady na údržbu ulic. Podobně jsou na tom kraje. Například Vysočinu stála jen lednová údržba 40 milionů, o 15 více než vloni. Ministerstvo dopravy odhaduje, že opravy silnic budou stát v Česku letos 4 miliardy.

Škody jsou letos o polovinu větší než před rokem, a to zima ještě nekončí. Ministerstvo dopravy musí nyní peníze shánět. Vhod mu proto přišlo, že se kvůli administrativním průtahům oddálí dostavba dálnice D8. Státní fond dopravní infrastruktury už přesunul 1,75 miliardy korun určených pro dálnici na "jiné účely". Z části těchto peněz se mají opravovat právě poškozené silnice. "Až budou ale vydána povolení na stavbu dálnice, peníze půjdou prioritně tam," upozornil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka

Největší problémy dělá ale dlouhá zima pokladnám menších měst. "Obce už tak dost zatížila krize. Z daní budou letos mít až o dvacet procent méně. Peníze budou chybět," říká výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. V Říčanech, kde je zastupitelem, se zima zatím prodražila o milion korun. "Ten milion musíme ušetřit na opravách obecního majetku a provozu obce," popsal.

Zima má ale i konkrétnější dopady. V Jablonci nad Nisou chybějí kvůli zimě miliony korun na výsadbu stromů, které poničily přívaly sněhu. "Během tří dnů napadlo v říjnu sedmdesát centimetrů sněhu. Na to nebyla příroda připravena. Veškeré stromy a keře ještě nestačily shodit listí a pod takovou tíhou se lámaly. Ve městě nezůstala zahrada, kde by nedošlo k alespoň menším polomům," popisuje vedoucí oddělení životního prostředí jablonecké radnice Jitka Lochovská. Zastupitelé museli vyhlásit veřejnou sbírku, aby alespoň část peněz sehnali. Peníze půjdou hlavně na výsadbu v zahradách mateřských škol, parků a alejí. Sbírka se rozběhne v květnu.

Náklady na úklid sněhu jsou letos v zimě několikanásobně vyšší než v předchozích letech. Například v patnáctitisícovém Turnově stála v lednu údržba 1,8 milionu, tedy stejně jako v celém roce 2009. Město má v rezervě na silnice milion. Musí se ovšem rozhodnout, zda peníze zůstanou na úklid v listopadu a v prosinci, nebo je město využije teď.

Na Vysočině stál krajskou pokladnu úklid silnic jen v lednu 40 milionů, o patnáct více než vloni. Učet za celou zimu se vyšplhá do stamilionů. "Musíme počkat, až zima skončí a pak se rozhodnout, zda omezíme investice, sáhneme do krajského rezervního fondu, nebo budeme čerpat kontokorentní úvěr," nastiňuje náměstek hejtmana Libor Joukl.

Sněhové rekordy padaly i v Praze. Peněz na údržbu má ale hlavní město dost. Úklid stál v Praze dosud 473 milionů korun. V hlavním městě byl příval sněhu nejhorší za 30 let.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí