zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zpracování tématu: "Voda"

11.04.2010
Voda
Zpracování tématu:  Voda

Milí kolegové, fotografové.
Zase nám uběhl jeden měsíc a já mám před sebou celkem slušnou várku vašich fotografií poslaných na zadané téma "voda". Vodu fotografoval, fotografuje a jistě bude fotografovat snad každý, kdo si vezme do ruky fotoaparát, ale ne každému se podaří udělat fotografii zajímavou, technicky dobrou, zkrátka takovou, o které já říkám, že "je ke koukání". Podobné je to i s vašimi snímky, mezi kterými je několik velice dobrých, převážná většina průměrných a jak to tak bývá, i několik takzvaně do počtu, tedy slušně řečeno nic moc. Bohužel se stále mezi námi najdou jedinci, kteří buďto nečtou zadání a propozice našeho seriálu, nebo se chtějí zviditelnit za každou cenu a místo určeného množství dvou fotografií tvrdošíjně posílají fotek více. I když možná byly mezi nimi snímky mimořádné kvality, bez milosti jsem je z výběru vyřadil. Pravidla je nutno dodržovat.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrem FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji získal Michal Pavel za fotografii Životodárná voda.

Fotografií bylo tentokrát opravdu hodně a pracovně jsem si je rozdělil do několika skupin. Nejvíce zastoupeny byly snímky při kterých se autoři zaměřili na efektní hrátky s vodní hladinou, na pohyb tekoucí vody a někdy i na jakési laciné pokusy s barevnými efekty. Fotograficky zachytit pohyb tekoucí vody je velice vděčné a líbivé, ale i taková fotografie má splňovat určitá kompoziční pravidla, dbát na ostrost popředí, snažit se o zarámování hlavního motivu a podobně. Ne každému se to podařilo. Použití barevného přechodového filtru, dobarvování v grafickém editoru, či odlesky zapadajícího slunce jsou sice velice efektní, někdy ale mohou celkovému záměru ublížit. I ve fotografii platí, že méně je někdy více. Dobře působilo i několik černobílých záběrů.

Barevně dobře sladěná fotografie zachycující pohyb tekoucí vody. Na kamenech pokrytých zeleným povlakem je rozházeno barevné listí v doplňkové barvě. Čtvercový formát je rozdělen hlavními motivy - vodou a listím - na dvě vyvážené poloviny a prostor snímku je zdůrazněn typickou křivkou "S". Na můj vkus je ten vyumělkovaný rámeček trochu zbytečný.

Podobný motiv v provedení černobílém. Klasický příklad tonálního řešení, kdy světlé a tmavé tóny snímku vyjadřují hloubku prostoru, neostrá voda pohyb. Zde bylo pracováno velice citlivě se škálou bílých, šedých a černých odstínů, s hloubkou ostrosti i s ukončením pohledu do tmavého pozadí.

Další skupinu fotografií jsem si pracovně nazval člověk a voda. Spojení lidského faktoru s fenoménem vody přineslo námětově zajímavé fotografie.

Donáška vody z
            řeky

Donáška vody z řeky

Málokdy máme příležitost se setkat se zajímavou barevnou fotografií dokumentárního charakteru. Barevná pestrost tohoto snímku vystihuje místo vzniku a spojení tekoucí vody a žen - nosiček vody přesně charakterizuje potřeby a situace o jakých máme jako středoevropané pouze omezené představy. Tuto fotografii si představuji jako jeden z nosných záběrů širšího dokumentárního cyklu.

V zajetí

V zajetí

Protipólem předešlé fotografie je tento snímek. Bohužel ne zcela technicky zvládnutý dobrý nápad o jakýsi ekologický námět. Tady asi měl být hlavním motivem kohoutek s kapající vodou, který se ale ztrácí díky špatně zvolenému světlu. Silné horní světlo sice plasticky modeluje ruku, ale ten nejdůležitější motiv zůstal poněkud zastíněn. Tmavé pozadí, hlavně ve spodní části, neumožní nevýrazně nasvícenému kovu vyniknout a nepatrná kapička vody nikoho nenadchne. Sice dobrý nápad, ale bez účinku.

Zdroj: www.fotoaparat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí