zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karty odkryty: holou Šumavu bez lesů chtějí Zeman a komunisté

08.04.2010
Chráněná území
Les
Politika
Karty odkryty: holou Šumavu bez lesů chtějí Zeman a komunisté

Zemanovci a komunisté chtějí Šumavu obětovat své politické kampani. Poukázalo na to Hnutí DUHA poté, co Miloš Zeman a Vojtěch Filip dnes spustili útok proti šumavskému národnímu parku.

Ekologická organizace upozornila, že pokud jmenovaní politikové své návrhy prosadí, zbudou na Šumavě jen holé kopce bez lesů.

Server Novinky.cz dnes zveřejnil dopis adresovaný premiérovi, v němž Zeman s Filipem žádají sesazení ředitele parku. Miloš Zeman již dříve navrhl zrušení národního parku [1] a předání jeho lesů pod ministerstvo obrany.

Předseda vlády však nedávno podobné návrhy odmítl a řekl, že se o národním parku musí rozhodovat na základě odborné diskuse [2].

K objektivnímu hodnocení nabádal také další nejvyšších představitelů státu, předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. "Zdá se mi, že situace je ... prezentována hůře, než jaká je skutečnost, kterou jsem viděl. Správa parku mi přitom ukázala místa, která jsou postiženější, a ne ta, kde už je nový vyšší podrost stromků," řekl Vlček po osobní návštěvě Šumavy [3].

Ekologická organizace připomněla, že na Šumavě v současné pracuje štáb složený z lesnických odborníků jmenovaný správou parku a kontrolní odborná skupina ministerstva životního prostředí. Není proto důvod vytvářet ještě politický krizový štáb, který by se odborníkům do jejich práce pletl, jak navrhují v rámci politické kampaně Zeman s Filipem.

Hnutí DUHA rovněž upozornilo, že v pozadí Zemanova vystupování proti národnímu parku stojí podnikatel a bývalý plukovník Zdeněk Zbytek, který zde má své komerční zájmy. [4]

Česká veřejnost podle průzkumu STEM i dalších šetření chce zachovat šumavské pralesy a většinově nesouhlasí s jejich kácením, připomnělo Hnutí DUHA.

Jaromír Bláhy z Hnutí DUHA řekl:
"K Miloši Zemanovi se v jeho tažení proti národnímu parku přidali komunisté. Spustili politickou kampaň odsouzenou k neúspěchu. Lidé vědí, že pokud by se svými snahami uspěli, zůstaly by na Šumavě holé, vykácené kopce. Horské pralesy narušené kácením totiž rozvrátí vítr na obrovských plochách. Šumava potřebuje od politiků klid."

"V národních parcích je samozřejmostí část lesů ponechat přirozeným proměnám divoké přírody. Po tisíciletí mezi ně patří i občasné umírání části smrků kvůli kůrovci. Dělají to tak v celé Evropě včetně Německa, Rakouska, Švýcarska nebo Polska. Samozřejmě by to mělo platit i pro Šumavu. Péče o národní park se musí řídit doporučeními vědců, ne názory Miloše Zemana."

Kontakt: Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí