zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úložiště jaderného odpadu by mohlo být v zaniklém uranovém dole

09.04.2010
Odpady
Atomová energie
Geologie
Úložiště jaderného odpadu by mohlo být v zaniklém uranovém dole

V Dolní Rožínce na Českomoravské vrchovině se uran těží nepřetržitě rekordních 52 let. Podnik Diamo tu zaměstnává tisíc lidí. Práci mají zajištěnou ještě na čtyři roky. Pak těžba uranu skončí. Další pracovní příležitosti by mohla nabídnout výstavba plynového zásobníku, ale také vybudování úložiště jaderného odpadu, které by jinde v republice těžko vznikalo.

Diamo je jediným velkým zaměstnavatelem v širokém okolí. Jeho ředitel Jiří Jež je přesvědčený, že lidé z podniku o práci nepřijdou ani poté, co těžba uranu v Dolní Rožínce skončí. V místě má totiž za několik let stát plynový zásobník a díky této investici vzniknou nové pracovní příležitosti.

"Tato stavba je v současné době přípravných fázích a je velice nadějná. Masiv je kvalitní, neporušený, plynovod jde pouze osm kilometrů daleko, odpor obyvatelstva není žádný, takže stavba se zdá být velice nadějná," vysvětluje Jiří Jež.

Lidé jsou zvyklí na uran, úložiště jim vadit nebude

Zatím spíš potichu se ale mluví i o tom, že by v blízkosti končícího uranového dolu mohlo v budoucnu vzniknout trvalé úložiště jaderného odpadu. Říká to Edvard Sequens ze sdružení pro záchranu prostředí Kala. Podle něj je ve hře lokalita Skalka - nedaleko uranových dolů v Rožínce.

"SURAO celkem překvapivě - přesto, že to neměla schváleno v plánu práce - začala chystat další lokalitu, kde by mohlo skončit vyhořelé jaderné palivo z jaderných elektráren. Lokalita Na Skalce je jenom několik kilometrů od uranových dolů v Rožné," vysvětlil Sequens.

Nově zvažovaná lokalita na Vysočině je podle něj logická: "V podstatě to znamená, že by tam neměl být problém s vyhlášením průzkumných území, že by tam neměl být problém se starosty okolních obcí, kterým pokud nevadí dnešní těžba uranu, mají k tomu přece jen bližší vztah. Oproti všem ostatním lokalitám v České republice, kde žádné jaderné zařízení není a najednou by tam měl skončit jaderný odpad."

Ředitel podniku Diamo tyto úvahy potvrdil. I on si myslí, že jde o vhodné místo právě díky tomu, že místní lidé jsou na průmysl zvyklí a jaderné úložiště jim vadit nebude: "Kdekoliv v republice řeknou, že chtějí něco postavit, tak okamžitě demonstrace petice a podobně. Tady vzhledem k tomu, že to je opuštěné místo, že kousek od toho máme my závod, kde 50 let zaměstnáváme lidi z regionu, tak odpor proti uranu a jádru není vůbec žádný. Lokalita je taky velice vhodná. Až k tomu nazraje čas, tak si myslím, že nebude problém to vybudovat."

Ministerstvo o ničem neví

Ministerstvo průmyslu a obchodu se zatím o možnosti zařazení Skalky u Dolní Rožínky na seznam lokalit vytipovaných jako možné trvalé úložiště jaderného odpadu odmítá bavit. Úřad tvrdí, že těžba uranu ještě nebyla ukončena a mluvit o dalším využití dolu je předčasné.

Reportáž Lucie Husárové z Vysočiny
DOWNLOAD (STÁHNOUT)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí