zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítr? Jedině ve velkém

07.05.2010
Větrná energie
Vítr? Jedině ve velkém

Nová studie ukazuje, jak by mohlo vypadat zapojování alternativních zdrojů energie do sítě.

Jednotlivé větrné turbíny i celé větrné parky jsou vydány na milost a nemilost místnímu počasí. Dodávky energie z nich jsou jen těžko předvídatelné a přidělávají starosti všem provozovatelům elektrických sítí. Pokud ale dokážete myslet ve velkém měřítku, vítr už není tak nespolehlivý, tvrdí tým z Delawarské univerzity v Newarku vedený Willettem Kemptonem.

Svou myšlenku demonstruje v odborném článku v časopise PNAS. A to na příkladu východního pobřeží USA - po energii nejhladovější části světa vůbec.

Vyhnáni na moře

Vědci sledovali meteorologické údaje z bójí v blízkosti pobřeží a podle nich sestavili pravděpodobný odhad výkonu větrných elektráren. Jejich práce je pouze teoretická, na druhou stranu není nerealistická. Mořské větrné elektrárny patrně nejsou hudbou vzdálené budoucnosti, ale nejbližších let.

Příčin je několik. >>Větrníky>větrníků>zapnout>skákal>Ani takové údaje ale nestačí,>Počítá se s hodinovými daty. Je nutné si uvědomit, že množství tohoto typu energie se mění každou minutu a stabilita soustavy je důležitá po celých 3600 sekund z hodiny,>Náklady na výstavbu infrastruktury jsou vysoké už nyní. Nedokážu si představit ospravedlnění ještě vyšších,>Myslím, že v Evropě se dočkáme reálně fungující podobné "supersítě" pod Severním mořem dříve, než se v Americe uskuteční něco podobného, co naznačuje studie,>Severomořské sítě>V zemích EU se také už poměrně dlouhou dobu plánuje propojení větrných elektráren na souši. V tomto případě nejsou překážky ani tak finanční, jako spíš dlouhé lhůty pro povolovací procedury,>čisté>větrníky

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí