zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

429 vzácných jilmů vysázeli v Libereckém kraji děti, studenti i zdravotně postižení

05.06.2010
Příroda
429 vzácných jilmů vysázeli v Libereckém kraji děti, studenti i zdravotně postižení

Žáci z mateřských, základních a středních škol Libereckého kraje vysadili na jaře letošního roku do krajiny 429 jilmů. Zapojili se tak do projektu "Šance nejen pro jilmy", který trvá od roku 2003 a v jehož rámci sdružení Čmelák - Společnost přátel přírody vrací do krajiny takřka vymizelý druh stromu - jilm. Letos se do projektu zapojily nejen školy, ale i Domov pro osoby se zdravotním postižením v Horním Maxově, dětské domovy v Semilech a Raspenavě a také domy dětí a mládeže v Novém Městě pod Smrkem, Jičíně a Železném Brodě.

"Nabídku zapojení do projektu jsme zaslali stovkám organizací v celém kraji. Zájem jich projevilo celkem 29. Úkolem pro zájemce bylo podle našich instrukcí nalézt vhodné místo, kde by mohl stromek růst. Důležitá je hlavně dobrá živná půda, aby se stromky dobře ujaly, nutná je i domluva s majitelem pozemku. Spolu se stromky jsme spolupracovníkům přivezli kůly, plastové ochrany proti okusu zvěří a manuály s informacemi o jilmech a jejich výsadbě. Ta už pak byla na samotných účastnících," vysvětlila lektorka ekovýchovy Mgr. Jana Kleinerová.

Pro účastníky projekt nekončí sázením. Hlídají v budoucnu, jak jejich stromek roste a starají se o něj v době sucha. "Cílem projektu je nejen vrátit do krajiny ohrožený strom, ale také vzbudit u veřejnosti zájem o krajinu v okolí a posílit jejich vztah k přírodě," říká Mgr. Jan Korytář, předseda sdružení Čmelák, který s nápadem zapojit do záchrany jilmů místní školy před sedmi lety přišel. "Za dobu trvání projektu Šance pro jilmy se podařilo vysadit už 4742 jilmů. Většina ze stromků stále zdobí přírodu v Libereckém kraji, a to i přesto, že je sázeli laici. Podle informací, které máme z předchozích ročníků, se ujalo a přežilo první roky po výsadbě více než 90 % stromků. Ty, které byly vysazené v prvních ročnících projektu, jsou dnes i 10 metrů vysoké."

V České republice se tradičně vyskytují tři druhy jilmů: jilm vaz, jilm habrolistý a jilm horský. Dříve byly neodmyslitelnou součástí krajiny - rostly v lesích, při březích řek a potoků, na mezích a v remízkách, v alejích podél cest, v parcích i uličních stromořadích měst. Přibližně 90 % dospělých jilmů však v uplynulých desetiletích podlehlo grafióze - houbovému onemocnění, zavlečenému k nám ve třicátých letech 20. století ze zahraničí.

"Grafióza je stále problémem. Přesto věříme, že má naše snažení smysl. Vycházíme z toho, že jilmy, které přežily, jsou proti této nemoci odolnější. Semena z těchto stromů sbíráme a v lesních školkách z nich pěstujeme nové sazenice," vysvětluje vedoucí projektu Jiří Antl. "Největší radost máme z toho, že je o projekt každý rok velký zájem a že se nám daří vracet jilmy opravdu do celého kraje. Letos vysazené jilmy můžete najít od Doks po Novou Paku a od Pěnčína po Habartice. Stejně jako v uplynulých letech překročil zájem škol připravené množství sazenic jilmu, a tak jsme navíc spolu s jilmy rozváželi účastníkům i duby, buky, jedle, třešně ptačí, javory kleny a javory mléče."

Liberecký kraj přispěl v loňském roce na tento projekt částkou 59 121 Kč. Další finance na návrat jilmů do krajiny, zahrnující mapování dospělých jilmů v krajině, sbírání jejich semínek, pěstování sazenic, rozvoz stromků a materiál na jejich ochranu, se Čmelák - SPP pokouší získat také od drobných dárců a sponzorů. Zájemci o podporu tohoto projektu si mohou přečíst více informací na internetových stránkách sdružení www.cmelak.cz .

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí