zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelené řešení pro zdravé bydlení

15.08.2010
Ekologické stavění, bydlení
Vytápění, zateplení
Zelené řešení pro zdravé bydlení

Pod pojmem moderní dům si mnoho lidí vedle bydlení vybaví šetrnost k životnímu prostředí a ochranu klimatu. Sem nepochybně patří ochrana zdraví jednotlivců i celé rodiny, k němuž přispívá vhodná volba stavebních materiálů a způsobu výstavby.

CANABEST, s.r.o., je první český výrobce přinášející na trh izolaci z konopného vlákna s vynikajícími tepelně izolačními i akumulačními vlastnostmi, ověřenými certifikovanou zkušebnou. Jde o inovativní produkty špičkové kvality z prvotřídního konopného vlákna. Obohacují trh s izolačními materiály o přírodní alternativu pro náročné a uvědomělé stavebníky, kteří přijali zdravé bydlení jako součást svého životního stylu.

CO ZPŮSOBUJE ALERGIE

Ten, kdo se rozhodne stavět, má především v úmyslu vytvořit domov nejen pro sebe, ale i místo, kde své trvalé zázemí najdou budoucí generace. V centru pozornosti je tedy způsob výstavby, protože nic nemůžeme z hlediska našeho zdraví ovlivnit tolik, jako vlastní bydlení.

Bohužel velmi často skloňovaným slovem, a to i v souvislosti s bydlením, je alergie. Je mnoho příčin podílejících se na jejím vzniku nebo zhoršení a jednou z nich jsou plísně. To dokazuje fakt, že díky nim trpí zhruba jedna třetina alergiků.

Plísní existuje mnoho druhů a není snadné se jich zbavit, plíseň je totiž nenáročná. Ke svému životu nepotřebuje světlo. Nevadí jí chlad a ani vysoké teploty. Živí se látkami, které se vyskytují všude - ve dřevě, v prachu, v půdě nebo dokonce i v plastech. Většina plísní vyžaduje vlhkost - nejlépe se jim daří při relativní vlhkosti nad šedesát procent a teplotě nad dvacet stupňů Celsia. Ne vždy jsou viditelné pouhým okem. V obytných prostorech, které jsou málo vytápěné, špatně větrané nebo jsou vystavené vysoké vlhkosti, jako například v koupelně či kuchyni, vznikají plísně, nejčastěji na stěnách v rozích a koutech.

NEJLEPŠÍ CESTA PRO ZDRAVÝ DOMOV

Jednou z možností, jak předcházet alergiím zapříčiněným plísněmi, je postavit "zdravý" dům. Je třeba na to myslet už při plánování výstavby. Dnešní stavební trh nabízí mnoho ekologických a zdravých materiálů, které to umožňují. Je samozřejmě nutné, aby zdravotně nezávadný stavební materiál splňoval i ostatní technické a normativní požadavky, ale přitom zbytečně stavbu neprodražil.

Mezi inovativní produkty, splňující náročné požadavky (ověřeno certifikovanou zkušebnou) na zdravotně nezávadné přírodní materiály, patří konopná izolace CANABEST. Tento materiál z přírodního vlákna má srovnatelné tepelně izolační vlastnosti jako minerální izolace, přičemž jeho výhodami jsou výraznější letní tepelná ochrana díky vysoké schopnosti akumulovat teplo, jedinečná schopnost regulovat vlhkost a příznivější ekologická bilance. Díky konopné izolaci dům "dýchá", odvádí vlhkost a tím se vytváří v objektu zdravé prostředí a dobré mikroklima s přirozenou ochranou proti plísním, bakteriím a jiným alergenům. Samozřejmou vlastností je také odolnost proti napadení škůdci a nepodléhání hnilobám.

Konopná izolace se dá použít jak v novostavbách, tak i ve starších domech. Díky svým výborným vlastnostem se s oblibou uplatňuje při výstavbě nízkoenergetických a pasivních domů.

Osvícený stavebník s odpovědným chováním vůči svému zdraví a potažmo i celé rodiny snadno dojde k závěru, že pokud ke stavbě domu použije vhodný stavební materiál, který mu zajistí v interiéru optimální klima, zamezí zbytečným tepelným ztrátám, minimalizuje výskyt nepříjemných a zákeřných plísní, a tím i hrozbu zhoršení, případně vytvoření alergií.

Všechny izolační materiály CANABEST jsou oficiálně zapsané v Seznamu výrobků a technologií programu Zelená úsporám, a je tedy možné na ně čerpat dotace.


CANABEST MYSLÍ NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Výroba tepelně izolačních rohoží z konopného vlákna byla oceněna v 19. ročníku soutěže "Cena zdraví a bezpečného životního prostředí", kterou organizuje neziskové sdružení mezinárodních a českých firem Business Leaders Forum s cílem zviditelnit a ocenit organizace a společnosti, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí, podporují zdraví zaměstnanců či kladou důraz na bezpečnost při práci. Společnost CANABEST získala 1. místo v soutěži a stala se tak firmou, která svou výrobou myslí na životní prostředí. Více na www.canabest.cz.


PŘEDNOSTI KONOPNÉ IZOLACE

> Prověřený materiál: Konopí je nejstarší kulturní plodinou, po staletí se jím utěsňovaly roubenky.

> Tepelně izolační efektivnost: Tepelně izolační parametry konopné izolace dosahují stejných hodnot jako běžně používané izolanty.

> Kontrola vlhkosti: Konopné vlákno má jedinečnou schopnost absorbovat vlhkost a opět ji uvolnit - to je jeho největší deviza oproti jiným materiálům.

> Přínos pro zdraví: Díky vysoké prodyšnosti a vlhkostní vodivosti zachovává konopná izolace zdravé mikroklima domu bez množících se bakterií, plísní a jiných mikroorganismů, které způsobují alergie a další zdravotní problémy.

> Kvalita bydlení: Absorbuje a tím tlumí hluk, má tedy skvělé akustické vlastnosti.Absorbuje také pachy a odpuzuje hmyz a hlodavce.

> Požární bezpečnost: Tepelně izolační rohože a desky obsahují příměs pojivových vláken a roztoku sody jako ochrany proti hoření. CANABEST je certifikován Technickým a zkušebním ústavem stavebním (TZÚS) s deskami FERMACELL v konstrukci nosné stěny s požární odolností do 45 min.

> Snadná instalace: S konopnou izolací lze pracovat bez ochranných pomůcek, nedráždí dýchací cesty, nesvědí a neškrábe.

> Univerzálnost: Konopná izolace je pro svou vysokou schopnost teplotní a vlhkostní akumulace ideálním materiálem do difuzně otevřených konstrukcí. Má široké využití v krovech, stropech, podlahách, vnitřních i vnějších stěnách.

> Odolnost: Při výrobě jsou používány kvalitní konopná vlákna, speciální příměsi a osvědčená pojiva, která maximálně prodlužují životnost izolací.

> Ochrana životního prostředí: Proces výroby je energeticky nenáročný a nezatěžuje životní prostředí. To spolu s jeho biologickou rozložitelností a pohlcováním CO2 při růstu konopí z něj dělá jeden z nejzelenějších výrobků na trhu.

> Ve světovém trendu: Přírodní materiály zažívají renesanci, protože poskytují přirozené a zdravé životní prostředí.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí