zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Špatný výsledek dobrého úmyslu

02.09.2010
Osvětlení
Špatný výsledek dobrého úmyslu

Zákazníci napříč Evropou panicky vykupují klasické 75W žárovky, jejichž oficiální existence končí prvního září.

Žárovková obsese potrvá ještě další rok a půl, kdy skončí prodej většiny klasických žárovek. Svícení bude - dle regulí Bruselu- nejen bezpečné, ale hlavně úsporné. Tak proč taková nostalgie a proč prázdné regály?

"Žárovkový problém" byl jedním z těch, s jejichž pomocí chtěla Evropská unie vyřešit klimatickou otázku. Uváděná čísla potenciálních úspor jsou ohromující: kdyby se jen v Německu všechny klasické žárovky vyměnily za úsporné, snížila by se prý produkce kysličníku uhličitého asi o 4 miliony tun ročně. Za celou Unii má používání úsporných žárovek snížit energetickou spotřebu domácností na světlo o 60 procent, což má odpovídat zhruba 30 milionům tun oxidu každý rok, tedy průměrné roční spotřebě celé Belgie.

Nic proti úsporám energie a snížení emisí. Jenže je zde také další statistika, která až tak impozantně nevypadá. Domácnosti se na celkové spotřebě elektřiny podílejí do dvaceti procent. A z oné sumy jdou na samotné osvětlení maximálně tři procenta.

Oproti tomu například stand-by režim spotřebičů ubere 8 - 15 % celkové spotřeby elektrické energie domácností. A Evropská unie v tomto případě sice tlačí výrobce k úsporám, rozhodně ale netrvá na tom, aby se vše vypínalo automaticky "na tvrdo."

Na začátku cesty

Úsporné žárovky mají bezesporu své místo na trhu a jsou oblasti, kde by jejich použití mělo být povinné: v průmyslu, službách i státní správě, tedy tam, kde je potřeba svítit po celou pracovní dobu. Stejně jako jsou logickým a správným východiskem pro veřejné osvětlení, které je s jejich využitím úsporné- natolik, že například dálniční osvětlení v Belgii či Nizozemí připomíná rozsvícený vánoční stromek. Domácnosti ale představují naprosto jiný druh užívání světla. S výjimkou kuchyně či obývacího pokoje jde vesměs o krátkodobé světlo - v koupelně, na toaletě či na chodbě. Použití úsporných zářivek, které se vyplatí teprve po jisté době svícení a které se naopak častým vypínáním a zhasínáním ničí, je v tomto případě kontraproduktivní.

Až náhodou vymyslí něco rozumného...

Zákaz žárovek navíc přišel v době, kdy je vývoj úsporného osvětlení teprve v běhu. Tedy v době, kdy finální výrobek není schopný plně nahradit předcházející - a to ani funkčně ani designově. Kdo má doma tereziánský lustr či svítidlo s "nahou" žárovkou, ví, o čem je řeč. Kombinace drahého svítidla s žárovkou obalenou plastovým límcem a vydávající márniční světlo není zrovna estetickým zážitkem. Nemluvě o praktické stránce věci - každý, kdo po ránu pospíchá a současně se snaží rozsvítit, nanést mejkap či se oholit, zhasnout a odejít do práce, ví, že s úspornou žárovkou je finální výsledek tristní. Zářivkové světlo také napomáhá bolestem hlavy či tvorbě ekzémů, což v důsledku může vést k vyšším nákladům na zdravotnictví.

Sporný je rovněž ekologický aspekt úsporných zářivek. Na rozdíl od standardních, které lze vyhodit do koše, musí kvůli obsahu mědi projít speciální recyklací. Což například v Praze, kde končí v koši až 80 procent zářivek, znamená větší zátěž životního prostředí než všechny emise.

Zákaz klasických žárovek pro domácnosti je v celém kontextu naprosto nesmyslný. Výsledkem celé akce nebude lepší životní prostředí, ale horší pohled na jakékoliv nařízení z Bruselu. Což může být škoda v případě, když náhodou půjde o něco opravdu rozumného.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí