zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dřevostavby jako symbol moderního bydlení

29.09.2010
Ekologické stavění, bydlení
Dřevostavby jako symbol moderního bydlení

Veletrh Dřevostavby opravdu více než prokázal, že patří na špici českých veletržních akcí a díky aktivnímu přístupu vystavovatelů se stal největším setkáním odborníků a zájemců o moderní bydlení nejen z České republiky.

Minulý ročník proběhl za účasti vystavovatelů z 10 zemí Evropy a navštívilo ho více než 50 000 návštěvníků. Příští ročník se uskuteční od 3. do 6. března 2011 na Výstavišti Praha-Holešovice. Jeho organizátorem je opět společnost Terinvest.

Záštitu nad připravovaným ročníkem převzaly: Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), Moravskoslezský dřevařský klastr (MSDK), Centrum pasivního domu, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a ČSSI.

VELETRH SE VYPROFILOVAL V DŮLEŽITOU UDÁLOST

Začátky veletrhu nebyly příliš jednoduché - kromě rezervovaného přístupu oslovovaných potenciálních vystavovatelů naráželi pořadatelé i na vlažný zájem oborových sdružení. Nakonec se přesto podařilo získat pro první ročník veletrhu více než 50 vystavovatelů, jejichž počet se za pět let zvýšil téměř čtyřikrát! V letošním roce přivítal 187 vystavovatelů z 10 zemí Evropy. Generálním partnerem veletrhu se stala Asociace dodavatelů montovaných domů, jejíž tři čtvrtiny členů se také objevují mezi vystavovateli.

Veletrh Dřevostavby se po čtyřech letech vrací na Výstaviště Praha - Holešovice, kde je pro vystavovatele a návštěvníky připravena řada změn a novinek: delší čas na montáž a demontáž výstavních expozic (pět dní montáž, dva dny demontáž), nové vjezdy do areálu (dva vjezdy z ulice U Výstaviště), nová spediční společnost, nová cateringová společnost, nový systém parkování (značení, příjezdy, 150 Kč/den, vyhrazené parkování pouze pro obchodní partnery), nové parkoviště v areálu pro 500 aut, nové značení výstavních hal, slevy na ubytování pro vystavovatele v okolních hotelích až 50 %, věrnostní ceny účasti pro stálé vystavovatele.

STŘEDEM ZÁJMU ENERGETICKY ÚSPORNÉ OBJEKTY

Hlavním tématem veletrhu Dřevostavby 2011 budou nízkoenergetické a pasivní domy. Reaguje tak na již schválenou směrnici Evropské unie o energetické náročnosti budov. Vždyť dřevostavba jako stavební systém je jedním z nejideálnějších základů právě pro tento typ energeticky úsporného stavění. Není divu, že partnerem doprovodného programu je Centrum pasivního domu, které odborně dohlédne a zaštítí aktuální téma.

Nomenklatura veletrhu je rozšířena o materiály pro dřevostavby, což by mělo návštěvníkům nabídnout ucelené informace o novinkách z oboru a možnostech využití, nejen v dřevostavbách a nízkoenergetických a pasivních domech.

Další opravdu zásadní novinkou pro vystavovatele i návštěvníky může být Průvodce oborem a veletrhem, který nahradí dosavadní veletržní katalog. Bude distribuován zdarma, a to nejen na veletrhu.

LETOŠNÍ PROGRAM JE PŘÍSLIBEM PRO ROK 2011

Součástí projektu jsou i atraktivní doprovodné programy. Pátý jubilejní ročník veletrhu v roce 2010 jich představil hned několik. Salon dřevostaveb je unikátní nesoutěžní přehlídka nejzajímavějších dřevostaveb realizovaných za poslední kalendářní rok v České republice. Cílem bylo zviditelňovat kvalitní realizace a poutavou formou široké laické i odborné veřejnosti ukázat cestu dřevěné architektury, která je odpovědná k životnímu prostředí a zároveň nerezignuje na kvalitu architektury a designu.

Poprvé byly na veletrhu Dřevostavby 2010 veřejně vyhlášeny výsledky soutěže Dřevěný dům. Organizátoři přidali pro zpopularizování soutěže samostatnou kategorii: Realizovaný energeticky úsporný dům. Smyslem této akce bylo podpořit snahy o využití dřeva v českém stavebnictví a vybrat nejpovedenější návrhy dřevěných domů, a to z hlediska architektonického řešení a ekologické zátěže i dle dalších kritérií stanovených v podmínkách soutěže.

Vlastní soutěž byla otevřena pro široké spektrum uchazečů: stavební firmy, architekty, stavební inženýry, studenty a všechny ostatní zájemce se zkušenostmi v projektování dřevostaveb. Cílem bylo vybrat nejpovedenější návrhy dřevěných domů, které si najdou své příznivce a stanou se příkladem nízkoenergetické výstavby.

Televize Nova odvysílala v podzimním vysílacím schématu reality show Dům snů. Na veletrhu Dřevostavby 2010 jsme nalezli nejen společnosti, které se na projektu podílely a mohly se přesvědčit o kvalitách dřevostaveb, ale byly připraveny i bloky přednášek a poradenské centrum. Prostřednictvím výstavy, řady přednášek, dokumentů a tematické literatury byl představen celý projekt a zákonitosti ekologických pasivních domů. Více informací na www.drevostavby.eu.

AUTOR: Martin Přívětivý
manažer veletrhu

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí