zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do akce proti dostavbě Temelína se v Rakousku zapojilo 5000 lidí

29.09.2010
Atomová energie
Do akce proti dostavbě Temelína se v Rakousku zapojilo 5000 lidí

V Rakousku dnes končí lhůta, během níž se tamní obyvatelé a instituce mohli vyjadřovat k plánům na rozšíření jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Do internetové protestní akce, kterou uspořádala spolková země Horní Rakousy, se za měsíc zapojilo kolem 5000 lidí. V sousedních německých spolkových zemích Sasku a Bavorsku se mohou lidé se studií o vlivu dostavby Temelína na životní prostředí seznamovat do čtvrtka. Tamní zájem je ale menší.

Horní Rakousy nabídly zájemcům dopis s námitkami on-line. Stačilo jen vyplnit jméno a poštovní i elektronickou adresu a kliknout myší na kolonku "odeslat". "My jsme velmi spokojeni. Je to pěkný úspěch, když se zapojilo tolik lidí," řekl ČTK hornorakouský pověřenec pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec.
Hornorakouský dopis s námitkami poslouží i jako stížnost pro Evropskou komisi na porušení evropského práva při procesu posuzování dopadů dostavby na životní prostředí (EIA). Hornorakouská strana tvrdí, že české řízení neodpovídá evropské směrnici, protože není možné rozhodnutí nechat soudně přezkoumat. České ministerstvo životního prostředí už dříve uvedlo, že to český zákon umožňuje.

Námitky mohli Rakušané podávat ve všech spolkových zemích. Podle Pavlovce jsou ale antiatomové aktivity v Horních Rakousích, které sousedí s jihem Čech, "tradičně dynamičtější". Pětitisícová účast by podle pověřence měla být signálem i pro rakouskou vládu, aby proti dobudování Temelína podnikla kroky.

Vzor dopisu s námitkami nabídla svým obyvatelům i Vídeň. Museli si ho ale vytisknout a poslat vídeňskému magistrátu. Úředníci počty zatím neuvedli. V textu se třeba namítá to, že není vyřešena likvidace radioaktivního odpadu, chybí údaje o typu reaktoru nebo že dostavba má posloužit jen k výrobě energie na vývoz.

Rakouská metropole a dalších pět spolkových zemí se ale nespoléhají jen na stanovisko občanů. Pověřily i experty, kteří vypracovali zprávu o 173 stránkách. Podle nich studie EIA například neobsahuje alternativy k dostavbě Temelína, zabezpečení při případném nárazu letadla v ní neodpovídá aktuálním poznatkům, chybí návrh postupu při nehodě a zmírnění škod. Autoři posudku navíc žádají, aby v případě havárie provozovatel a ČR Rakousku uhradily veškeré vzniklé škody.

"Jsme si samozřejmě vědomi toho, že každá země si suverénně rozhodne, jaké druhy energie využije. Naším cílem je vzbudit vědomí, aby se znovu promyslely určité body," řekl ČTK David Reinberger z vídeňského zastupitelství pro životní prostředí. Doplnil, že podle evropského práva se úřady musí námitkami zabývat, zaujmout k nim stanovisko a uvést, jak je zohlednily. "Neexistuje žádný důvod domnívat se, že by se české úřady stejně jako všechny jiné úřady v EU společného práva nedržely. Pokud by tomu tak bylo, existují nástroje v EU, které slouží k prosazení evropského práva," uzavřel Reinberger.

Obyvatelé Saska a Bavorska mohou k posudku o Temelínu, který konstatuje, že plánovaná dostavba dvou bloků životní prostředí neohrozí, podávat připomínky od začátku srpna. I po prázdninách ale prý zájem o něj zůstal slabý. "Stejně jako předtím je velmi skromný," řekl ČTK mluvčí saského ministerstva životního prostředí Andreas Kunze. "Popravdě, měli jsme jen jednoho člověka, který do něj nahlédl," dodal.

Aktuální vyjádření bavorského ministerstva životního prostředí se ČTK ani přes opakované žádosti nepodařilo získat. Na konci srpna ČTK sdělilo, že eviduje 16 připomínek ke studii od bavorských občanů a jeho internetové stránky, kde je zveřejněna, zaznamenaly za měsíc 1500 připojení. Původní lhůta k námitkám měla vypršet už tehdy, Drážďany a Mnichov ale požádaly o její prodloužení, aby daly šanci k vyjádření i lidem, kteří byli v létě na dovolené.

Vedle saského a bavorského ministerstva životního prostředí mají Němci překlad více než šestisetstránkového posudku k dispozici na mnoha veřejných místech a úřadech v obou spolkových zemích a také na internetu. V případě připomínek nebo dotazů se mohou písemně obracet přímo na české ministerstvo životního prostředí.

Bavorský deník Frankenposten minulý týden upozornil, že Němcům, kteří nesouhlasí s dostavbou jihočeské elektrárny, nejde o pročtení ekologické zprávy, ale hlavně o vyjádření protestu. Takovou zkušenost mají podle listu úřady v bavorském Hofu nebo Wunsiedelu. "Podívat se do toho nechtěl ještě nikdo," citoval deník Rolanda Grimma z úřadu pro životní prostředí v Hofu.

Žádné protitemelínské podpisové archy tam ale nemají k dispozici. Tuto možnost jim nabízejí místní ekologická sdružení nebo opoziční strany. Na jejich internetových stránkách jsou už předtištěné dopisy s námitkami adresované českému ministerstvu, které stačí jen podepsat. Nesouhlas s dostavbou Temelína do Prahy také už zaslalo několik bavorských spolků a politických uskupení. Regionální sdružení Zelených z Horních Frank podle Frankenposten zkoumá i možnost podniknout proti elektrárně právní kroky.

Kateřina Krausová Filip Nerad

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí