zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnova hnízdních stěn pro břehule prospívá i jiným druhům

17.10.2010
Příroda
Obnova hnízdních stěn pro břehule prospívá i jiným druhům

Sdružení Calla upravilo v letošním roce šest hnízdních stěn pro chráněné břehule říční. V pěti z nich se břehule skutečně usídlily, dvě kolonie patří k největším v Jihočeském kraji. V rámci projektu podpořeného MŽP ČR probíhal také výzkum dalších druhů živočichů na hnízdištích břehulí.

Hlavní skupinou, na kterou se letošní výzkum zaměřil, se stal blanokřídlý hmyz. Mnoho zástupců této skupiny, kteří se běžně označují jako samotářské včely a vosy, si totiž vyhrabává nory v písčitém materiálu. Cílem bylo zjistit, zda strhávání hnízdních stěn druhové spektrum blanokřídlých ochuzuje či obohacuje. Na základě těchto aktivit vznikla analýza, která obsahuje i řadu doporučení pro péči o lokality břehulí.

"Náš výzkum přesvědčivě ukázal, že písčité stěny vzniklé vodní erozí, nepravidelnou těžbou, či cílenými zásahy hostí i celou řadu dalších druhů živočichů. Jedná se v mnoha případech o druhy vzácné, někdy až kriticky ohrožené, často jde o jejich jediné známé místo výskytu v rámci kraje," říká Petr Heneberg, autor analýzy a přední český odborník na břehule.

Písečné stěny obývané břehulemi přitom neobývá pouze blanokřídlý hmyz. Staré nory břehulí slouží k hnízdění jiných druhů ptáků, v dolní části stěn nacházejí úkryt ohrožené ropuchy zelené. Narušování povrchu při úpravách stěn těžkou technikou pak svědčí druhům rostlin, které vyhledávají stanoviště s nedostatkem živin, a živočichů, kteří, vyhledávají místa s otevřenými ploškami písčitého substrátu.

"Osobně mě těší, že analýza potvrdila důležitost tzv. mozaikovité péče o přírodovědně cenné lokality ovlivněné činností člověka. V praxi to znamená, že udržování různorodosti stanovišť vede také k větší rozmanitosti života na nich," uvádí k výsledkům analýzy Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a ekologické obnově po těžbě.

Analýza vznikla v rámci projektu "Pískovny pro biodiverzitu", který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí ČR. Zájemci si ji mohou stáhnout na specializované webové stránce www.calla.cz

Kontakty: RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ@seznam.cz
RNDr. Petr Heneberg, Ph.D. - e-mail Petr.Heneberg@lf3.cuni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí