zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úsporné žárovky: nejdřív nedůvěra, pak hit Číňanů

08.11.2010
Osvětlení
Úsporné žárovky: nejdřív nedůvěra, pak hit Číňanů

Peking má jít příkladem jiným čínským městům při úspoře energií a eliminaci emisí. Tak zněl závazek, který přijala Čína v rámci plánu 11. pětiletky sociálně hospodářského rozvoje vyhlášeného v roce 2006. Teď se má inspirovat zbytek Číny. V čem? Například používáním energeticky úsporných žárovek.

Čína představuje největšího výrobce a současně vývozce úsporných žárovek, přesto nebylo jednoduché jimi v místních domácnostech nahradit klasické žárovky. V některých pekingských komunitních výborech je museli dokonce zdarma rozdávat, aby se vůbec "uchytily" a mohlo se začít s plněním plánu.

Důraz na úsporné žárovky

Městská vláda v Pekingu se po dlouhou dobu snažila popularizovat úsporné žárovky, které mohou ve srovnání s tradičními žárovkami ušetřit elektřinu o 60 až 80 procent a zaznamenávají 4x až 6x větší životnost oproti tradičním svítidlům. Připravila mnoho propagačních kampaní, v nichž vysvětlovala výhody používání nového typu svítidel.

Čínský trh na ně ale rozhodně nereagoval nadšeně. Jedním z důvodů zůstává pro Číňany nepřijatelně vysoká cena ve výši 20 až 30 jüanů (asi 52 až 79 Kč). Peking proto od roku 2008 začal dotovat nákup úsporných žárovek.

"Každá domácnost dostává pět úsporných žárovek za pět jüanů. Pokud jich chce více, může si je od vybraných výrobců koupit za zvýhodněnou cenu," popisuje celou situaci místopředseda městského výboru pro rozvoj a reformy Zhang Yanyou. Cena klasické žárovky se totiž pohybuje právě kolem hodnoty 5 jüanů (tedy asi 13 Kč) v závislosti na jejím výkonu.

Peking si mne ruce

Tato dotace na žárovky představovala obrovskou injekci a vzpruhu pro místní trh. Obchodníci hlásí, že se prodalo více než 20 milionů úsporných žárovek. Představitelé města si mnou ruce - díky tomu se každý rok dá ušetřit elektřina o objemu 750 milionů kilowatt, což se rovná roční spotřebě jednoho milionu čínských obyvatel.

Popularizace úsporných žárovek je jedním z řady opatření, která Peking podnikl k rámci projektu úspor energií a eliminaci emisí. V této souvislosti stojí za zmínku restrukturalizace hospodářství.

"Už od začátku období 11. pětiletky začal Peking vyřazovat energeticky náročné podniky. Provedli jsme transformaci z výrobního hospodářství na ekonomiku služeb. Přínos restrukturalizace hospodářství v celém městě představuje osmdesátiprocentní úsporu energie a eliminaci emisí," popisuje zástupce vedoucího oddělení výboru pro šetrné využití zdrojů a ochranu životního prostředí Jia Jianting. Peking zaznamenává přírůstek energetické spotřeby v průměru o 4,5 procenta a současně hospodářský přírůstek o 11,6 procenta.

AUTOR: Ivana Gášková
Od naší spolupracovnice z Pekingu

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí