zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nanotechnologie přemění oxid uhličitý na fosilní palivo

07.11.2010
Klimatická změna
Ovzduší
Energetika
Nanotechnologie přemění oxid uhličitý na fosilní palivo

"Ropa je hnědá až nazelenalá hořlavá kapalina tvořená směsí uhlovodíků, především alkanů. Pravděpodobně vznikla rozkladem zbytků pravěkých rostlin a živočichů," píše Wikipedie pod heslem "ropa". Z čeho vznikly pravěké rostliny a živočichové? Ze vzduchu a uhlíku. Jsme přece všichni uhlíkové jednotky! ČÍST DÁL...
uhlovodíky
Ačkoliv si tak neříkáme. Nám tak ovšem říkala chemikářka, a možná proto jsme nedávali vůbec pozor. Co je podle některých vědců největším problémem současného životního prostředí? Oxid uhličitý. Co obsahuje? Uhlík. Co když někoho napadne, že by bylo možné měnit oxid uhličitý přímo na palivo? Je blázen.

Anebo někdo, kdo moc dobře rozumí nanotechnologiím. Třeba jako americká firma Carbon Sciences, která docela nedávno oznámila, že dosáhla zásadního průlomu právě v oblasti nanotechnologií. Dala si patentovat chytrou nanočástici, která údajně dokáže v průmyslovém měřítku přeměňovat oxid uhličitý na palivo.
přeměna oxidu uhličitého na palivo
Nanoreaktor je založen na biokatalytickém procesu využívajícím nízkoenergetických enzymů. Co to znamená se zeptejte u své chemikářky, důležité je, že z reakce oxidu uhličitého a vody má vypadnout palivo v podstatě identické k dnes využívaným fosilním palivům.

Carbon Sciences nazývají svůj objev "Smart Particles" neboli "chytré částice". Při jejich tvorbě se inspirovali u jednobuněčných organismů. Obor syntetické biologie zde pomáhá vytvořit vysoce výkonnou umělou buňku pracující s navrženými enzymatickými procesy, které mají za úkol jediné: absorbovat molekuly CO2 a vylučovat molekuly paliva. Zní to jako science fiction? To byl iPhone ještě před pár lety taky...

zdroj: ecofriend

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí