zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Končí projekt Záchrana tradičních pastvin v okolí Vladislavi

20.11.2010
Příroda
Končí projekt Záchrana tradičních pastvin v okolí Vladislavi

Vladislav - Tradiční pastviny v okolí Vladislavi jsou předmětem zájmu základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice (ZO ČSOP Kněžice) již od r. 2008. Zoologické a botanické průzkumy, které jsme provedli v letech 2009-2010, potvrdily výjimečnou přírodní hodnotu tohoto území. Té si bylo vědomo také bývalé zastupitelstvo, které nám udělilo souhlas s dlouhodobějším záměrem ZO ČSOP Kněžice obnovit tradiční pastviny v okolí Vladislavi.

Prvním naším počinem byl projekt "Záchrana tradičních pastvin v okolí Vladislavi" z programu ČSOP Ochrana biodiverzity podpořený Lesy České republiky, s.p. a Ministerstvem životního prostředí. V tomto projektu byli cílovou skupinou místní občané. Navázat spolupráci s místními občany bylo pro nás důležité z dlouhodobého hlediska, protože do tohoto území chceme své aktivity soustředit trvale. V rámci tohoto projektu se na obnově pastvin podílela v červnu 2010 skupinka dobrovolníků z pojišťovny Kooperativa. Tato akce byla uspořádána společně s Fórem dárců v rámci firemního dobrovolnictví. V září 2010 pak byla z projektu uspořádána terénní exkurze pro veřejnost a otevřena fotografická výstav v prostorách úřadu městyse.

Exkurze a výstava pojednávala o přírodních hodnotách pastvin v okolí Vladislavi a jejich významu pro život místních obyvatel. Jelikož se exkurze díky špatnému počasí zúčastnil malý počet návštěvníků, byla v náhradním termínu ještě v září uspořádána pro veřejnost populárně-naučná přednáška s promítáním fotek významných druhů rostlin a živočichů. Během projektu se nám podařila navázat spolupráce s místní základní školou, kam jsme zavítali v říjnu 2010 a kde jsme přednášeli pro žáky 6.-8. tříd. Máme velkou radost, že spolupráce se ZŠ ve Vladislavi bude pokračovat i po skončení tohoto projektu v rámci dvouleté kampaně ZO ČSOP Kněžice "Podpora biodiverzity na Českomoravské vrchovině" podpořené Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí. Děti by se měly na jaře vydat na exkurzi po pastvinách, prezentovat své získané vědomosti ve škole a na obci a zapojit se praktické ochrany vzácných pastvin ve Vladislavi. Posledním počinem letošního pilotního projektu bude společná beseda s dětskou soutěží připravená pro občany a děti na 22.11.2010 opět v prostorách úřadu městyse Vladislav. Těšit se mohou na promítání fotek z letošních akcí ZO ČSOP Kněžice ve Vladislavi, debatu nad výsledky projektu a malý přírodovědný kvíz pro dospělé i děti.

V pondělí bude také poslední možnost prohlédnout si fotky z výstavy na chodbách úřadu. Výstupem projektu je informační tabule, která bude nainstalována v prostorách obce a bude vysvětlovat hodnotu výjimečně zachovalých pastvin a smysl prováděných zásahů na nich.


Více informací poskytne: Kateřina Feikusová, ZO ČSOP Kněžice, 604 157 350, katerina.feikusova@chaloupky.cz
Příloha: pozvánka na besedu dne 22.11.2010

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí