zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velké vodní elektrárny díky rekonstrukcím vyrobí navíc čistou elektřinu pro více než 17 tisíc českých domácností

14.12.2010
Vodní energie
Velké vodní elektrárny díky rekonstrukcím vyrobí navíc čistou elektřinu pro více než 17 tisíc českých domácností

O více než 60 000 MWh čisté elektřiny navíc oproti současnému stavu vyrobí v horizontu 12 let Skupina ČEZ ve vodních elektrárnách. Pokrytí roční spotřeby dalších 17 tisíc domácností umožní rozsáhlý program zvyšování účinnosti vodních elektráren ČEZ. Zároveň jde o alternativu k výstavbě obnovitelných zdrojů v nových lokalitách.

Dodatečnou výrobou elektřiny v objemu 60 000 MWh ročně bez nutnosti výstavby nových zdrojů hodlá Skupina ČEZ do budoucna přispět k plnění platných závazků České republiky vůči Evropské unii v oblasti rozšiřování podílu výroby z tzv. zelených zdrojů energie na celkové spotřebě energií. Umožní to realizace programu zvyšování účinnosti stávajících vodních elektráren provozovaných společností ČEZ, a. s. Do roku 2022 tak díky souboru těchto opatření navýší velké vodní elektrárny výrobu o množství pokrývající spotřebu více než 17 tisíc domácností. Opatření by současně měla znamenat snížení emisí CO2 zhruba o 60 tisíc tun.

Vybrané zajímavosti z projektu zvyšování účinnosti OJ Vodní elektrárny ČEZ, a.s.:

  • - průměrná účinnost každého zmodernizovaného soustrojí se po generální opravě u vodních elektráren ve Vraném nad Vltavou a Kamýku nad Vltavou zvýšila shodně o více než 5 %
  • - výsledkem modernizace jen u jednoho ze soustrojí elektrárny Vrané bylo meziroční navýšení výroby o 3 900 MWh
  • - rekonstrukce Kaplanovy turbiny malé vodní elektrárny Mohelno znamená průměrné skutečné navýšení účinnosti až o 8,8 % a z toho vyplývající zvýšení roční výroby o 528 MWh
  • - u přečerpávací vodní elektrárny Dalešice umožnila modernizace rozšíření maximálního dosažitelného činného výkonu ze 112,5 na 123 MW a tzv. provozního pásma z 50 - 112,5 na 13 - 123 MW, což je výhodou pro poskytování podpůrných služeb ostrovní provoz a black-start


V konkrétních případech je možné výrobu a výnosy soustrojí zvyšována zejména

  • - navýšením účinnosti soustrojí
  • - rozšířením provozního pásma výkonů, průtoků a spádů
  • - prodloužením životnosti omezením pásem kavitačního provozu a snížením vibrací soustrojí a pulsací v hydraulickém obvodu
  • - hledáním optima účinnosti podle skutečných provozovaných průtoků turbinou

Čím budeme pokračovat?


Velkoryse pojatý program má hlavní body teprve před sebou. "Letos jsme přikročili k zahájení modernizace jednoho ze soustrojí vodní elektrárny Slapy, kde po skončení prací předpokládáme zvýšení účinnosti o 5 % a nárůst výroby o 10 000 MWh, říká Iva Svobodová z útvaru Inženýringu vodních elektráren ČEZ, a. s. Dodatečná elektřina ze Slap tak pokryje spotřebu téměř 3 tisíc středočeských domácností. Následovat by měla modernizace jednoho ze soustrojí elektrárny na jihočeském moři - Lipně, kde 5% navýšení účinnosti zvedne do budoucna objem výroby jednoho soustrojí o 4 000 MWh ročně. Rozsáhlé úpravy s cílem navýšení účinnosti, rozšíření provozního pásma a navýšení maximálního výkonu čekají také "osmý div světa" - přečerpávací elektrárnu na Dlouhých Stráních v Jeseníkách. Postupná modernizace oběžných kol a provedení celkových generálních oprav u většiny soustrojí čeká postupně všechny vodní elektrárny provozované OJ Vodní elektrárny ČEZ, a. s.

Plán reaguje na požadavek navyšování výroby z obnovitelných zdrojů a současně bere v potaz omezené tuzemské hydrologické podmínky pro výstavbu nových větších vodních elektráren. Počítá naopak s novými technickými možnostmi využitelnými např. při generální opravě turbíny, jako jsou výpočtové modely, metody odlévání a obrábění chromo - niklových ocelí.

Nezahálí ani malé vodní elektrárny


Vedle programu zvyšování efektivity soustrojí v rámci vodních elektráren spadajících pod ČEZ, a. s., běží v posledních letech podobná iniciativa v portfoliu malých vodních elektráren provozovaných společností ČEZ Obnovitelné zdroje. Jejich cílem je většinou zvýšit prostřednictvím instalací nových technologií účinnost zpracování hydropotenciálu o deset procent. Rekonstrukcemi s tímto záměrem takto prošly např. elektrárny v Kníničkách, Pardubicích, Předměřicích, Spytihněvi, Obříství, Přelouči nebo Práčově.

Zajišťování nových zdrojů 100% čisté ekologické energie je zároveň v souladu s vizí FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ deklaruje záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji. Skupina ČEZ spuštěním dalšího obnovitelného zdroje elektřiny zároveň přispívá k plnění platných závazků ČR vůči Evropské unii zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé spotřebě.

Martin Schreier,
manažer komunikace ČEZ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí