Neděle, 21. července 2024

Zelená certifikace staveb

Na českém realitním trhu se v posledních měsících objevuje stále více nemovitostí, které usilují o environmentální (pre)certifikaci podle některého z mezinárodních standardů (americký LEED či britský BREEAM).

Zelená certifikace staveb

Podle studie Jones Lang LaSalle nazvané Green Pulse je to vedle zelených kanceláří také větší množství energeticky úsporných rezidenčních projektů, první certifikovaná nákupní centra, ale i první industriální parky. Progresivní trvale udržitelný development není však jen záležitostí Prahy, ale zajímavé projekty vznikají i v regionálních městech České republiky.

INDUSTRIÁLNÍ NEMOVITOSTI

"Za minimálním počtem zelených skladů v České republice stojí především ekonomické důvody, a to vyšší nájemné, které zohledňuje vyšší náklady na development nemovitostí šetrnějších k životnímu prostředí. Nájemci skladových a průmyslových prostor jsou citliví na cenu základního nájmu a oceňují především energeticky úsporná opatření, která vedou ke snížení servisních poplatků (nákladů na energie)," říká Blanka Vačkova, analytička Jones Lang LaSalle, a dodává: "prakticky všichni významní developeři, kteří působí na českém trhu průmyslových nemovitostí, zavádí na svých parcích energeticky úsporná opatření, jako např. střešní reflexní membrány, kvalitní vnitřní izolaci zajišťující stálost vnitřního prostředí, světelné senzory monitorující pohyb v halách. Někteří instalovali na svých parcích také fotovoltaické panely. V roce 2010 byl v Hustopečích u Brna dokončen výrobní areál firmy Hill´s Pet Nutrition, který také získal environmentální certifikát LEED. V roce 2011 získala III. fáze areálu Karlovarská Business Park v Praze zelený certifikát BREEAM Very Good, a stala se tak první certifikovanou skladovou budovou v České republice. Další projekty budou brzy následovat."

ADMINISTRATIVNÍ NEMOVITOSTI

Praha je s 368 tis. m2 (stav: 5/2012) environmentálně (pre)certifikovaných kancelářských prostor středoevropským lídrem na poli výstavby tzv. zelených kancelářských budov. Z uvedeného počtu je cca 251 tis. m2 v již dokončených budovách, zbývajících 117 tis. m2 připadá na kancelářské projekty ve výstavbě (téměř 100 % všech nově stavěných kanceláří v hlavním městě je tzv. zelených). První mezinárodně certifikovanou zelenou budovou v Praze byla centrála ČSOB, která byla dokončena v roce 2007 v Praze-Radlicích a která v roce 2010 získala vysoké hodnocení LEED Gold. První pražskou kancelářskou budovou certifikovanou podle systému BREEAM byla Futurama Business Park, jejíž první fáze byla dokončena v roce 2009 a certifikaci získala v roce 2011. Aktuálně nejvyšší environmentální hodnocení má administrativní budova Main Point Karlín, která na jaře 2012 získala hodnocení LEED Platinum, nicméně v blízké budoucnosti budou na trh uvedeny další projekty, které také aspirují na vysoké hodno cení (v roce 2012 např. City Green Court či v roce 2013 Florentinum).

Zelenými kancelářemi se mimo Prahu může pochlubit zejména Ostrava, kde projekt Nordica Ostrava získal v roce 2008 environmentální certifikát Evropské komise. V letošním roce byla v Ostravě dokončena první pasivní kancelářská budova v ČR s názvem Intoza. V Brně by se první zelenou kancelářskou budovou měla stát budova C projektu Campus Science Park, který nyní připravuje developerská společnost AIG Lincoln, nebo Spielberk Office Tower B firmy CTP Invest, jenž by se mohl dokonce stát první budovou s hodnocením BREEAM Outstanding v kontinentální Evropě.

"Výstavba zelených kanceláří vychází vstříc požadavku investorů i nájemců na úsporný provoz dané budovy a na kontrolu vedlejších nákladů zejména poplatků za elektrickou energie, potažmo chlazení/topení," říká Eduard Forejt, vedoucí oddělení kancelářských nemovitostí Jones Lang LaSalle a dodává: "Tuzemské pobočky zahraničních firem jsou navíc často vázány vnitrofiremními pravidly snižovat tzv. uhlíkovou stopu (emise CO2), což zužuje seznam jejich potenciálních sídel jen na budovy, které sledují a účelně omezují svůj vliv na životní prostředí. Zelený certifikát se tak dnes stal pro úspěch nové kancelářské výstavby nezbytností."

MALOOBCHODNÍ NEMOVITOSTI

"Na rozdíl od zelených kanceláří a zelených bytů se energetické úspory u maloobchodních nemovitostí odehrávají především v rovině úsporného osvětlení (v podobě instalace tzv. LED diod) a v instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily. Nicméně jsme zaznamenali již několik výjimek, které snad budou pověstnými vlaštovkami, které ohlásí změnu přístupu. Jedná se o projekty hypermarketu Tesco v Jaroměři, Forum Nová Karolína v Ostravě a rozšířené Centrum Černý Most v Praze," uvádí Ondřej Vlk, analytik Jones Lang LaSalle, a doplňuje: "Tesco v roce 2011 otevřelo v Jaroměři první evropský hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou. Letos dokončené Forum Nová Karolína získalo vysoké environmentální hodnocení BREEAM Very Good a je tak prvním zeleným nákupním centrem v České republice. V příštím roce by mělo být dokončeno rozšíření Centra Černý Most, které také usiluje o environmentální certifikaci BREEAM. Podle mého názoru určující roli v prosazení zelených aspektů také na trhu maloobchodních nemovitostí sehraje legislativa, které se developeři nově připravovaných projektů budou muset přizpůsobit."

Zdroj:Logistika
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů