Pondělí, 22. července 2024

Růst výroby elektřiny z větru by mohl v příštích letech zpomalit

Růst výroby elektřiny z větru by mohl v příštích letech zpomalit

Růst výroby elektřiny z větru pravděpodobně v příštích několika letech zpomalí. Může za to snížení podpor ve Spojených státech a Evropě, které přispívaly k růstu nových elektráren v posledních letech, a stagnace globálního ekonomického růstu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnily Světová rada pro větrnou energii GWEC a ekologická organizace Greenpeace International.

Navzdory zpomalení růstu se do roku 2020 celkový instalovaný výkon větrných elektráren zvýší na 759 gigawattů (GW) z loňských 240 GW. Na celkových dodávkách elektřiny se má v roce 2020 elektřina z větru podílet 12 procenty. Do roku 2030 má pak výkon větrných elektráren stoupnout na 1600 GW.

Obtížný pro sektor bude zvláště příští rok kvůli problémům s financováním. Pokud by se současné nejistoty na trhu podařilo v blízké budoucnosti překonat, mohl by se výkon větrných elektráren zvýšit do roku 2020 až na 1150 GW a do roku 2030 na 2500 GW.

Lídrem ve výrobě elektřiny z větru je Čína s loňským instalovaným výkonem 62 GW. Až do roku 2015 má další růst zpomalit, hlavně kvůli tomu, že přenosová soustava není schopná tento prudký růst absorbovat. I nadále si však Čína udrží pozici světové jedničky. Podle odhadů do roku 2020 instalovaný výkon větrných elektráren v Číně stoupne na 214 GW a do roku 2030 na 400 GW. Je však potřeba také zlepšit infrastrukturu a přenosovou soustavu.

V Evropě celkový instalovaný výkon elektráren loni činil 94,3 GW a do roku 2015 by se měl zvýšit na 138 GW. V dalších letech by měl růst zrychlit, v roce 2020 má výkon činit 211 GW a o deset let později 372 GW. V Severní Americe by měl instalovaný výkon nových zařízení růst v průměru o 14 GW ročně. Analytici věří v obnovení podpor v USA, které mají skončit v letošním roce, napsala agentura Reuters.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů