Program Horizont 2020 bude od roku 2014 novým zaklínadlem vědy a výzkumu. Tento rámcový program pro výzkum a inovace (2014-2020) by měl přispívat k naplňování cílů "Strategie Evropa 2020" a to pomocí inovativních řešení nejnaléhavějších společenských výzev jako je potravinová nejistota, změny klimatu, nedostatek zdrojů a nedostatek sociální soudržnosti. Současné návrhy znění H2020 se však až příliš spoléhají na technologie nebo využívání zdrojů a opomíjejí důležité souvislosti.
Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství se připojila k apelu evropské TP Organics a vyzvala politické zástupce České republiky, aby při rozhodování o znění H2020 zvážili následující aspekty:
- Krom užitkovosti zdrojů zdůrazňovat také jejich ochranu a dostatečnost pomocí ekofunkční intenzifikace.
- Zachovávat různorodost výroby potravin "od vidlí po vidličku" stejně jako biodiverzitu.
- Uznat důležitou souvislost mezi výrobou potravin a zdravím lidí i zvířat.
- Postavit všechny tři strategické akce na všeobecném konceptu inovace a sdílení znalostí.
- Nejen technologické ale také sociální vedení pro "spravedlivou" ekonomiku.
Další jednání o H2020 proběhne v Evropském parlamentu 28. a 29. listopadu. ČTPEZ písemně vyzvala tři české zástupce ve výboru Evropského parlamentu ITRE, tedy Evžena Tošenovského, Miloslava Ransdorfa a Jana Březinu, aby při rozhodování brali v potaz výše uvedené aspekty.
Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství (ČTPEZ) sdružuje většinu klíčových aktérů sektoru. Jejími členy jsou jak výzkumné organizace a univerzity, tak zástupci privátního sektoru z řad prvovýrobců i zpracovatelů produktů ekologického zemědělství. ČTPEZ je součástí evropské TP Organics a členem světové organizace IFOAM a IFOAM EU.
Bližší informace poskytne Ing. Miloslava Kettnerová, koordinátorka ČTPEZ
tel.: 603 545 697