Čtvrtek, 25. července 2024

Brkoslavi severní přiletěli na severní Moravu

Brkoslavi severní přiletěli na severní Moravu

Brkoslavi severní žijí na severu Evropy ve Skandinávii, na Sibiři a Dálném východě. V některých zimách zalétají tito pestří ptáci i do střední Evropy, kde vyhledávají jeřabiny, šípky, plody jmelí a nesklizená jablka v zahradách.

Brkoslavi jsou nádherní ptáci o velikosti špačka. Samci i samice mají podobné zbarvení. Jsou načervenale hnědí s výraznou chocholkou, mají černou bradu, hrdlo a černou pásku přes oko. Nejpestřejší je žlutý konec ocasu, žluté konce letek, dvě bílé pásky v křídlech a zvláštní červené ozdoby na letkách. Samci jsou pestřejší a mají širší žlutou pásku na konci ocasu. Díky jedinečnému zbarvení ocasních per a letek dostali od našich předků své zvláštní jméno, které znamená, že jde o ptáky se slavnostním zbarvením brků.

Brkoslavi létají v hejnech ze stromu na strom a často sedají i na antény domů a dráty elektrického vedení. Často se ozývají jemným rolničkově znějícím "sirrr", podle čehož se dají bezpečně poznat. Občas se objeví i u krmítek, pokud jsou na nich nebo v okolí připravená jablka.

Ochránci a pozorovatelé ptáků jim v zimě předkládají jablka zavěšená na větve stromů, aby je přilákali a mohli je pozorovat. Video brkoslavů severních na zavěšených jablkách si můžete prohlédnout na videokanále Moravského ornitologického spolku: https://www.youtube.com/watch?v=vS3hFu2LTMU.

Brkoslavi severní jsou nejpestřejší a nejkrásnější ptáci, které je možné u nás v zimě pozorovat, ale ne každému se poštěstí je vidět na vlastní oči. V posledních dnech je zaznamenali ornitologové na severní Moravě a ve Slezsku. Větší hejnka se již objevila v Opavě, v Kravařích, v Ostravě, na Frýdeckomístecku i na Novojičínsku a Bruntálsku.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů