Sobota, 20. července 2024

Anotace Alternativní energie 6/2012

Vyšla 10. prosince 2012. Je to poslední anotace, protože vydávání časopisu bylo od ledna 2013 z ekonomických důvodů pozastaveno...

Anotace Alternativní energie 6/2012

Změna systému výplaty podpory obnovitelných zdrojů od 1. ledna 2013

Bronislav Bechník

Dosud veškerou podporu, tj. jak výkupní cenu, tak zelený bonus, vyplácel místně příslušný distributor elektřiny. Od 1. 1. 2013 vstupuje do transakcí nový subjekt - operátor trhu. Elektřinu z OZE již nevykupují distributoři, ale obchodníci. Nově je zaveden hodinový zelený bonus. Práva stávajících výrobců jsou zachována v plném rozsahu.

Nárok na podporu a způsob její výplaty pro fotovoltaické elektrárny v roce 2013

Luděk Šikola, AK Šikola & partneři

Od 1. ledna 2013 nabývá účinnosti nový zákon o podporovaných zdrojích a jeho prováděcí vyhlášky, které mění podmínky nároku na podporu, systém podpory a především způsob výplaty podpory. Nové cenové rozhodnutí ERÚ dále výrazně snižuje výši podpory pro fotovoltaické elektrárny.

Společensko-ekonomické aspekty využívání obnovitelných zdrojů energie

Dalibor Skácel

Příspěvek se zabývá hlubšími souvislostmi člověka a spotřeby energie, popisuje základní mechanismy, které ovlivňují současnou situaci s využíváním obnovitelných a konvenčních zdrojů energie. V článku jsou naznačeny trendy a vývoj spotřeby jednotlivých energetických komodit v závislosti na rostoucím počtu obyvatel, na změně demografického rozložení a dalších aspektech ovlivňujících celou problematiku.

Ve Velkém Oseku se chlubí novou malou vodní elektrárnou

red

Dne 6. listopadu 2012 se uskutečnilo za účasti více než 100 hostů z domova a ze zahraničí slavnostní předvedení nové malé vodní elektrárny Velký Osek. Mezi účastníky tohoto slavnostního předvedení nechyběla celá řada osobností z místní a státní samosprávy, odborníci a partneři z oblasti energetiky a vodního hospodářství a celá řada dalších významných hostů.

Kotle by podle novely zákona o ovzduší měly být ekologičtější

Vladimír Stupavský (Klastr Česká peleta), Jana Poncarová (finance.cz)

V září vstoupila v platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která zavádí požadavky na vyšší emisní třídy u kotlů. Ty by měly být účinnější a ekologičtější. Co si pod těmito termíny má představit běžná domácnost? Kolik je možné s novými kotli ušetřit?

Vybíráte kotel na pelety? Mějte přehled!

Klastr Česká peleta

Svěříte mu vytápění vašeho domu nebo firmy na mnoho let, a tak s výběrem nového kotle na pelety nespěchejte, udělejte si dobrý přehled a nechejte si poradit. Pokud jste nestihli veletrh FOR THERM, navštivte virtuální stánek českých kotlařů na webu Klastru Česká peleta a vyberte si z katalogu spolehlivých kotlů na českém trhu ten, který bude nejlépe sedět vaší rodině, kotelně i peněžence.

Obnovitelné zdroje energie v rukou občanů

Břetislav Koč

První zemí, kde byl jako první na světě přijat zákon o podporovaném připojení obnovitelných zdrojů energie k síti, bylo Německo. Impulsem pro vznik zákona byla nespokojenost bavorských farmářů s tím, že nemohli k sítím připojovat své malé vodní elektrárny. Zákon, známý v němčině jako Stromeinspeisungsgesetz, častěji však mezinárodně vžitý jako "law on feeding in electricity" stanovením "feed-in" tarifů přinesl nové principy, které se velmi rychle v praxi rozšířily po celém území tehdejší Spolkové republiky Německa, od Bavorska na jihu, až po dánskou hranici na severu.

Na cestě k termojaderné fúzi

Milan Řípa

Není pochyb, že inspirací pro výzkum řízené termojaderné fúze na Zemi bylo před šedesáti lety Slunce. Nejvyšší čas, aby pozemská fúze svůj dluh vesmíru vrátila. První vlaštovka se jmenuje důkaz temné hmoty, potažmo temné energie!

Příběh fyzika Lavrentěva - muže, který zůstal věrný své myšlence

Milan Řípa

Představíme svět téměř neznámého genia termojaderné fúze Olega Alexandroviče Lavrentěva. Lavrentěv nabídl světu alternativu za známý tokamak.

Potenciál pasivních domů při cestě ke stavbám s téměř nulovou spotřebou energie

Pavel Šmelhaus

Jen málokterý obor se s ohledem na energetickou efektivnost za posledních pár let proměnil tak dramaticky jako stavebnictví. Současné stavby spotřebovávají jen zlomek toho, co jejich jen o pár desítek let starší předchůdci. Nicméně ani nyní nemůžeme usnout na vavřínech a musíme hledat další potenciál úspor.

Moderní energeticky úsporný rodinný dům s výhledem jak z vyhlídkové věže

red

Doslova dech beroucí dvoupatrová rezidence na okraji německé vesnice Falkenberg si pozornost získává hned na dálku. Kompaktní konstrukce čistých linií objekt dokonale odlišuje od sousedící zástavby. Budova je však průkopnická nejen z hlediska svého designu, hned ve fázi projektu totiž investor zdůraznil záměr co možná nejvíce minimalizovat závislost provozu na fosilních palivech.

Kaskádové kotelny a jejich možnosti

Tomáš Šimek

Kaskádové kotelny jsou optimálním řešením pro velké, střední i malé odběratele tepla a teplé vody, jako jsou např. školy, úřady, nemocnice, firmy, zemědělská zařízení, ale i bytové domy, sídliště a celé městské části.

Tepelná čerpadla pro komerční objekty

Marek Bláha

Tepelná čerpadla se kromě rodinných domů stále více uplatňují i pro vytápění velkých objektů - škol, bytových domů a podniků. Zatímco v minulých letech byly takovéto instalace téměř výhradně závislé na dotacích, dnes je významná část z nich instalována bez podpory, protože i bez dotace se tato technologie vyplácí. V letošním roce bylo dokončeno několik mimořádných instalací tepelných čerpadel, u kterých se výkon zdroje tepla pohybuje v řádu stovek kilowattů.

Tepelná čerpadla v Kalnej nad Hronom pracují spolehlivě už sedm roků

Peter Štibraný

Tepelná čerpadla se jako zařízení na využívání volně dostupného tepla ze vzduchu, země, nebo vody těší stále většímu zájmu. Kromě zabezpečení tepla pro vytápění a ohřev teplé vody je možné je v létě využívat i pro chlazení. Tento perspektívní obnovitelný zdroj síce přináší mnohé výhody, ale vzhledem k širokému spektru nabízených řešení jsou výsledky více než u jiných technologií závislé na zkušenostech projektanta a dodavatele.

15 let s Alternativní energií

Jaroslav Peterka

Končíme informací, kterou už znáte z úvodníku šéfredaktora, vydávání našeho titulu se tímto číslem pozastavuje... Vycházel každé dva měsíce, od roku 1998, tedy plných 15 let. Po celou dobu byl distribuován i na Slovensko a otiskoval i články slovenských odborníků. Jeho konec způsobily ekonomické potíže. A nemusíme se ani divit, ekonomická krize si nevybírá.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů