zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci zkoušejí vyrábět palivo málem zapomenutou metodou

15.01.2013
Doprava
Vědci zkoušejí vyrábět palivo málem zapomenutou metodou
Dávno opuštěný proces fermentace, kterým se před sto lety ze škrobu produkoval aceton potřebný pro výrobu výbušnin, by mohl způsobit revoluci ve výrobě zelených paliv. Díky vylepšené metodě by se mohl vyrábět benzín nebo nafta z rostlin a odpadů ze zemědělství, říká studie vědců z univerzity v Berkeley.

Chemici a chemičtí inženýři se spojili, aby oživili technologii bakteriální fermentace, kterou objevil téměř před sto lety Chajim Weizmann, chemik a první premiér státu Izrael. Za první světové války dokázal pomocí bakteriálního kvašení vyrábět synteticky aceton. Podle současných vědců by se stejná metoda mohla stát základem výroby zelené nafty, píšou v časopise Nature.

Díky rekonstruovanému procesu fermentace totiž vzniká látka, která obsahuje mnohem více energie na litr než etanol, který se dnes používá v dopravě. Podle vědců by mohla být komerčně využitelná technologie k dispozici během pěti až deseti let. Více na: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/auto-na-cukr-vedci-vyrabeji-palivo-malem-zapomenutou-metodou

ZDROJ:ekolist.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí