Počet solárních elektráren v Německu loni rekordně vzrostl

8. ledna 2013
Počet solárních elektráren v Německu loni rekordně vzrostl

Počet solárních elektráren v Německu loni rekordně vzrostl. Výkon nově instalovaných elektráren v roce 2012 dosáhl 7,6 gigawattů, přičemž v roce 2011 to bylo 7,5 gigawattů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Tempo, kterým nové elektrárny přibývají, výrazně převyšuje plány německé vlády. Berlín by chtěl, aby výkon nových elektráren každý rok dosahoval maximálně 3,5 gigawattů. Vláda dokonce omezila státní dotace na solární energii, což se projevila mírným poklesem instalovaného výkonu na konci loňského roku, ale rekord to neohrozilo.

Rozkvět solární energetiky v Německu podpořily štědré výkupní ceny garantované na 20 let. Vláda tak chtěla podpořit růst obnovitelných zdrojů energie, které měly postupně nahradit výrobu energie z fosilních paliv. Štědré podpory ovšem zvýšily ceny energie pro koncové zákazníky.

Svaz producentů elektřiny ze slunce BSW uvedl, že jeho členové dodávají elektřinu osmi milionům domácností v Německu. To je o 45 procent více než v roce 2011. Na celkové spotřebě energie v zemi se podílejí pěti procenty a podíl elektřiny ze slunce se na celkových dodávkách energie za poslední tři roky zvýšil čtyřnásobně, napsala agentura Reuters.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů