zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

VTE Maletín může pokračovat v přípravě stavby větrných elektráren

19.03.2013
Větrná energie
VTE Maletín může pokračovat v přípravě stavby větrných elektráren

Společnost VTE Maletín, která poblíž Maletína na Šumpersku plánuje postavit sedm velkých větrných elektráren, může pokračovat v přípravě tohoto projektu, avšak musí dodržet několik podmínek. Rozhodl o tom olomoucký krajský úřad. ČTK informaci získala z databáze posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA. Olomouckému kraji loni z pohledu instalovaného výkonu větrných elektráren patřila třetí pozice za Ústeckým a Karlovarským krajem.

Firma VTE Maletín v oznámenísvého záměru uvedla, že každá ze sedmi větrných elektráren je projektována s instalovaným výkonem tři megawatty. Rotor má být umístěn ve výšce 119 metrů a jeho průměr je stanoven na 112 metrů. Celková výška větrné elektrárny tak činí 175 metrů. Výběr Maletína, u kterého už jedna větrná elektrárna stojí, vedení společnosti VTE Maletín zdůvodnilo nejen vhodnými povětrnostními podmínkami, ale i dostatečnou kapacitou připojení k energetické distribuční síti.
K projektu větrného parku u Maletína sice některé orgány státní správy vznesly připomínky, které se týkaly například narušení krajinného rázu či negativního vlivu na chráněné živočichy, podle krajského úřadu ale není nutné jej posuzovat podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí.

VTE Maletín ovšem musí v přípravné fázi získat vyjádření městských úřadů v Mohelnici, Moravské Třebové a Lanškrounu k vlivu elektráren na krajinný ráz. Stavbu elektráren úřad podmínil například tím, že bude provedena mimo období rozmnožování ptáků a savců. Po zahájení zkušebního provozu odborníci změří hlučnost sedmi elektráren, a jestliže zjistí překročení limitů, bude firma muset výkon elektráren snížit.
Pokud projekt získá všechna potřebná povolení, hodlá VTE Maletín větrné elektrárny mezi Maletínem a nedalekými Krchleby postavit ještě letos. Stavba sedmi větrných elektráren má zabrat zhruba osm měsíců. Maletín projekt podporuje a proti zatím nejsou ani zastupitelé obce Krchleby, která chce s investorem jednat o případné kompenzaci.

Podle statistik České společnosti pro větrnou energii loni v Olomouckém kraji fungovaly tři desítky větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem bezmála 40 megawattů. Zatím největší větrný park čítající devět větrných elektráren nyní v rámci Olomouckého kraje stojí mezi Horní Loděnicí a Lipinou na Šumpersku. Jeho celkový instalovaný výkon je 18 megawattů.
Některé projekty větrných elektráren se investorům v Olomouckém kraji nepodařilo uskutečnit. Například společnost Renergy Power kvůli nesouhlasu okolních obcí od záměru postavit na kopci poblíž Skřípova na Prostějovsku šest větrných elektráren prozatím ustoupila.

Evropská unie požaduje, aby obnovitelné zdroje měly do roku 2020 třináctiprocentní podíl na celkové spotřebě energie v ČR. Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů, mezi které patří sluneční elektrárny, větrné elektrárny, bioplynové stanice a vodní elektrárny, je proto dotována.


Instalace větrných elektráren podle jednotlivých krajů k 31. prosinci 2012

Ústecký 87,0 MW
Karlovarský 50,0 MW
Olomoucký 39,2 MW
Moravskoslezský 19,6 MW
Pardubický 19,2 MW
Liberecký 18,4 MW
Vysočina 11,8 MW
Jihomoravský 8,25 MW
Středočeský 6,0 MW
Zlínský 0,23 MW


Zdroj: Česká společnost pro větrnou energii

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí