zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kjótská krabice - ekologický vařič nejen pro třetí svět

31.03.2013
Solární energie
Kjótská krabice - ekologický vařič nejen pro třetí svět

Na první pohled je to o málo víc než papírová krabice - dovnitř se postaví hrnec a přikryje plexisklem. Lesklá fólie na vnitřní straně krabice odráží dovnitř slunce, teplota pod plexisklem se zvyšuje, až se voda v hrnci začne vařit. Dnes už se Kyoto Box prodává ve vylepšené a trvanlivější verzi z polypropylenu a s keramickou deskou uvnitř; vzhled krabice však zůstal. "Udělal jsem ho nejdřív své dceři na hraní, když jsme přišli do Afriky. V Keni je slunce dost zřejmý zdroj," shrnuje její vynálezce Jon Bohmer. V roce 2009 s ním vyhrál soutěž deníku Financial Times s názvem Klimatické změny jako výzva a začal s výrobou a distribucí.

Solární vařič šetří dřevo i ovzduší. Název Kyoto Box tedy není náhodný - odkazuje k úmluvě o klimatických změnách v japonském Kjótu. Obyčejná Keňanka však na Kyoto Boxu ocení i to, že nemusí pro dřevo do lesa mezi divou zvěř. Pokud nějaký les v okolí vůbec má. Ve vyprahlých částech země nebo ve velkých aglomeracích je nedostatek dřeva velkým problémem. Neudržitelná je i spotřeba dřevěného uhlí. Podle Fredericka Njau, z keňské pobočky Heinrich Böll Stiftung, která vydává doporučení v oblasti energetiky a zemědělství, až 80 procent keňských institucí jako školní jídelny dodnes vaří na dřevěném uhlí.

Stejná situace je v uprchlických táborech. Ten momentálně největší na světě, Dadaab u somálských hranic, kde žije až půl milionu uprchlíků, se již mnoho let potýká s nedostatkem paliva. Ženy se pro něj musí vydávat daleko od tábora, čímž se vystavují nebezpečí násilí. Díky Kyoto Boxu mohou zůstat doma. Jednoduchý vařič na solární pohon tedy chrání přírodu, zdraví i životy.

ZDROJ: Respekt, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí