Hodina tmy inspirovala svět

26. března 2013
Hodina tmy inspirovala svět

V sobotu proběhl sedmý ročník celosvětového happeningu upozorňujícího na problematiku změny klimatu a inspirující k intenzivnější ochraně životního prostředí. Po celém světe se zapojilo na 6500 měst a společně s nimi zhasly stovky milionů lidí. V České republice akci podpořilo zhruba 140 obcí, 130 firem a tisíce jednotlivců. Akci podpořila řada památek, mezi jinými i Pražský hrad, Tančící dům, Vítkovické pece nebo Štramberská Trúba.

Seznam zapojených subjektů: www.hodinazeme.cz

Fotografie z ČR jsou k dispozici na: www.hodinazeme.cz

Na Náměstí Republiky v Praze složili lidé logo Hodiny Země "60+" ze 328 svíček. Vyjádřili tak symbolickou podporu ochraně životního prostředí a klimatu. Jari Valkeapää, jeden z účastníků happeningu, k tomu poznamenal: "Je fantastické, že Hodina Země propojuje lidi kolem celého světa. Kampaň pravidelně slavíme doma ve Finsku a jsem rád, že jsem se k ní mohl symbolicky připojit i při návštěvě Prahy." Desítky veřejných akcí se konaly i v dalších městech a obcích České republiky.

Nezůstalo ale jen u symbolických aktů. Na webu Hodiny Země se lidé vzájemně motivovali k šetrnějšímu dlouhodobému chování pod výzvou "Něco za něco". Budou šetřit elektřinou při nabíjení telefonů a vodou při sprchování. www.hodinazeme.cz

Barbora Hanžlová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla:
"Změna klimatu je největší výzvou dneška. Ovlivní život každého člověka na planetě, i když velmi nestejnou měrou. Rok od roku stále větší množství zapojených lidí do happeningu Hodina Země ukazuje, že jim měnící se klima není lhostejné."

Jan Labohý z Ekologického institutu Veronica, koordinátor Hodiny Země v ČR, dodal:
"Věříme, že účastníci nezůstanou jen u hodinového zhasnutí a odnesou si z kampaně inspiraci ke změně ve svém každodenní životě. Jen společným povzbuzováním a vzájemnou podporou můžeme dosáhnout pozitivních změn nejen v našich životech, ale i na úrovni celé společnosti."

Patrícia Pečnerová, dobrovolnice spolupracující na kampani poznamenala:
"Hodina Země je pro mě především symbolem, kterým chci dát najevo, že mi záleží na životním prostředí. Zároveň je to příležitost zamyslet se, co dalšího bych mohla pro přírodu ve svém životě udělat. Strávit hodinu při svíčkách je nejen jednoduché, ale i příjemné, a proto má tato forma velký potenciál motivovat lidi, aby pro naši planetu udělali ještě něco navíc."

Hodinu Země ve světovém měřítku pořádá Světový fond na ochranu přírody - WWF, v České republice pak Ekologický institut Veronica ve spolpráci s Klimatickou koalicí.

KONTAKTY:
Jan Labohý, koordinátor a mluvčí kampaně Hodina Země
jan.labohy@veronica.cz, 603546994

Barbora Hanžlová, koordinátorka Klimatické koalice
barbora.hanzlova@ecn.cz, 605 276 909

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů