Do šrotu jdou letos vraky staré v průměru 20 let, jejich celkový počet klesá

11. dubna 2013
Do šrotu jdou letos vraky staré v průměru 20 let,  jejich celkový počet klesá

Průměrný věk autovraku předaného k sešrotování je letos 20 let. Vyplývá to ze statistik za první čtvrtletí letošního roku společnosti Alfa šrot, která se zabývá ekologickou likvidací vraků. Nejčastěji lidé šrotují autovraky z 90. let. Ty v prvním čtvrtletí tvořily 76 % vykoupených vraků. V tomto roce pokračuje sestupná tendence počtu aut předaných k likvidaci, která je spolu s vysokým věkem vraků důsledkem hospodářské krize.

Lidé letos vrakují auta v pokročilém věku. Ničím neobvyklým nejsou ani autovraky z 80. let, které v prvním čtvrtletí tohoto roku představovaly 17 % vrakovaných automobilů. Naopak auta vyrobená po roce 2000 mají pouze 5% podíl. V počtu vykoupených vraků zaregistrovala společnost Alfa šrot meziroční pokles o téměř 25 %. Klesající počet aut předaných k šrotování je dlouhodobým jevem. Potvrzují to i statistiky ministerstva životního prostředí, podle nichž bylo v uplynulém roce na celém území ČR evidováno o 5 % méně vraků než v roce 2011 a o téměř 19 % méně než v roce 2009.

"Na počtu vrakovaných aut se v posledních letech podepisuje krize. Řada lidí si nemůže dovolit nové auto, a tak stále jezdí ve starých nevyhovujících vozech. Ty dají do šrotu až tehdy, když už opravdu nemají jinou možnost," vysvětluje Jakub Pyšný, jednatel společnosti Alfa šrot. "V našich provozovnách jsme letos vykoupili i některé modely ze 70. let. Vůbec nejstarším exemplářem byl automobil z roku 1966," doplnil Pyšný.

Nejčastěji se letos vrakovaly vozy značky Škoda, která je dlouhodobě nejoblíbenější značkou mezi českými řidiči. Škodovky tvořily celkem 45 % vykoupených vraků. Druhou nejvíce zastoupenou značkou byl Peugeot s 11% podílem. Následován byl značkami Renault, Ford a Opel. Nejčastěji dávali lidé vrakovat vozy v kompletním stavu. Tyto automobily tvořily 80 % procent odebraných vraků.

"Lidé odevzdávají obvykle kompletní vraky, právě za kompletní vůz u nás dostanou finanční odměnu. Přibližně 15 % vozů pak tvoří auta částečně rozebraná, kterým chybí některé součásti, jako je motor nebo třeba nárazník," sdělil Jakub Pyšný ze společnosti Alfa šrot. "Zbývajících 5 % vozidel jsou vozidla totálně havarovaná. Ty k nám do provozovny obvykle musí dopravit odtah, který nabízíme k sešrotování autovraku zdarma," dodal Pyšný.

Tabulka 1: Podíl autovraků podle období jejich výroby odebraných v 1. čtvrtletí roku 2013:

Období

Podíl

před rokem 1980

2 %

80. léta

17 %

90. léta

76 %

po roce 2000

5 %

Zdroj: Společnost Alfa šrot

Tabulka 2: Podíl jednotlivých značek autovraků odebraných v 1. čtvrtletí roku 2013:

Značka

Podíl

Škoda

45%

Peugeot

11%

Renault

9%

Ford

8%

Opel

7%

Fiat

5%

ostatní

4%

Nissan

3%

Mazda

2%

Seat

2%

Volkswagen

2%

Citroen

2%

Zdroj: Společnost Alfa šrot

Tabulka 3: Podíl autovraků podle jejich stavu v 1. čtvrtletí roku 2013:

Stav

Podíl

Kompletní

80%

Částečně rozebraná

15%

"Totálně" havarovaná

5%

Zdroj: Společnost Alfa šrot

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů