Dřevo v ČR může podražit, v platnost vstoupila nová direktiva Evropské unie

Dřevěný nábytek, palety či topné peletky mohou podražit...

Dřevo v ČR může podražit, v platnost vstoupila nová direktiva Evropské unie

V České republice vstoupila v platnost nová direktiva Evropské unie, která se snaží zamezit dovozu dřeva z černého trhu mimo evropskou sedmadvacítku. Například peletky, které mnohé domácnosti využívá jako levné topivo, pochází nejčastěji z Ukrajiny či Běloruska a do tuzemska se ve velkém dováží.

"Evropská unie chce tímto nařízením vytvořit větší transparentnost postupů obchodu se dřevem. Nařízení se týká všech hospodářských subjektů, které dovážejí výrobky na bázi dřeva do Evropy. Při prvním uvedení na vnitřní trh musí prokázat, že dřevo z produktů bylo těženo v souladu s místními předpisy v zemi původu, jsou tedy povinni prokázat legální původ," komentoval František Závada, vedoucí auditor Bureau Veritas.
Bureau Veritas v reakci na přijaté nařízení Evropské unie o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh 995/2010 (EUTR) vytvořila řešení pro povinný systém náležité péče Due Diligence Solutionpro lesní hospodářství, dovozu celulózy a papíru, obalů a výrobků ze dřeva.Systém umožní dovozcům či výrobcům dovážejícím do ČR prokázat, že jejich dřevo nepochází z nelegální těžby.
Evropská komise odhaduje, že členské státy přicházejí kvůli nelegálnímu dovozu ročně o 10-15 miliard eur na příjmech do státních rozpočtů. "Nejrizikovějšími oblastmi z hlediska nelegální těžby dřeva patří Afrika a Asie. Dle odhadů je tamní celková produkce až z třiceti procent pokryta nelegální těžbou. Hned za těmito oblastmi je Rusko s postsovětskými státy a Balkánem s 17 procenty nelegální těžby. V konkrétních číslech to znamená, že do EU se ročně dostane nelegální cestou zhruba 16 miliónů kubíků dřeva či dřevěných výrobků. V rámci samotné České republiky pak toto množství odpovídá 100 000 kubíků za rok," upřesnil Stanislav Moučka, ředitel divize Certifikace v ČR.
Evropská direktiva vstoupila v platnost již 3. března. Zákon, který by v rámci ČR trestal obchod s dovezeným dřevem mimo hranice EU bez prověřeného původu, zatím prochází schvalovacím procesem. Legislativa počítá s různými sankcemi, tedy pokuty přiměřené škodám napáchaných na životním prostředí, pokuty v hodnotě dotčeného dřeva a výrobků či zabavení zboží nebo dokonce pozastavení povolení k obchodování.
Co je Due Diligence Solution od Bureau Veritas?
Jako přední světový certifikačníorgán s více než 10 lety zkušeností v oblasti služeb v dřevařské oblasti, Bureau Veritasvyvinula prvotřídní systém náležité péčeDue Diligence Solution, a to konkrétně pro splnění požadavků EUTR. Toto řešení je zcela přizpůsobeno potřebám a potenciálním rizikům každého dodavatelského řetězce, je podporováno týmem 300 odborníků s hlubokými znalostmi místních předpisů v 60 zemích a je nákladově vysoce efektivní. Bureau Veritas firmám poskytne konzistentní analýzu rizik, a pokud je třeba, rychlé nasazení místních týmů k provedení auditů na místě v terénu.
"Bureau Veritas Due Diligence řešení poskytuje přístup k naší síti odborných znalostí a poskytuje klientům konkurenční balíček, který kombinuje jak on-line tak hodnocení na místě a můžete tak prokázat shodu a integritu celosvětové sítě zásobování dřevem kdekoliv ve světě," sdělil EtienneCasal, viceprezident Certification Business Line.
Bureau Veritas poskytuje EUTR služby jako samostatný balíček nebo doplnění stávajících certifikačních služeb, jako je FSC (R) PEFC TM, SFI, OLB (Origine et des boisLegalité) a AmericanTreeFarmscertificationaudits.
Podrobnější informace o tomto procesu a s ním související problematice přinese odborný seminář, který se 21. června uskuteční v sídle společnosti Bureau Veritas na adrese Olbrachtova 1, Praha 4. Pořádán je ve spolupráci s Českou obalovou asociací SYBA a dalšími partnery. Zájemci o něj se mohou přihlásit do 14. června na adrese společnosti - viz též www.bureauveritas.cz.
Chcete-li se dozvědět více o Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 995/2010 a Bureau Veritas Due Diligence Solutionhttp://eutr.bureauveritas.com
O společnosti BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
Certifikační a inspekční společnost BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o. je součástí mezinárodní skupiny Bureau Veritas, která je lídrem celosvětového certifikačního trhu a poskytuje komplexní služby v oblastech kvality, hygieny, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, životního prostředí a společenské odpovědnosti. Důvěryhodnost společnosti podtrhuje tradice a dlouholetá zkušenost sahající až do roku1828. Celosvětově působí společnost Bureau Veritas ve 140 zemích, kde má síť 930 kanceláří a 330 laboratoří. Přes 59 tisíc zaměstnanců Bureau Veritas poskytuje služby více než 400 tisícům klientů. Na území České republiky je Bureau Veritas zastoupena již více než 100 let a zaměstnává více jak 100 profesionálů. Mezi hlavní služby, které v České republice poskytuje, patří: certifikace systému managementu a výrobková certifikace, inspekce potravin a zemědělských komodit, testování a laboratorní analýzy, technické inspekce v průmyslu, periodické kontrolní služby provozovaných zařízení, kontrolní činnosti ve stavebnictví, služby v oblasti lodního průmyslu, kontrolní služby pro finanční sektor, školení a vzdělávání. Služby nejsou zaměřeny na vybraná odvětví nebo tržní segmenty, ale jsou poskytovány napříč odvětvími, bez ohledu na rozsah či charakter. Pro specifické případy jsou využíváni zahraniční auditoři, inspektoři a další experti.
Příklady akreditovaných certifikací poskytovaných BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC,spol. s r.o.: ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO/IEC 20000, ISO 22000, FSSC, ISO/IEC 27001, EMAS,GHG, ISO/TS 16949, HACCP, QC 080000, IRIS, ISCC, BRC, IFS, GTP, GMP, SA 8000, AS9100, FSC C-o-C, PEFC C-o-C a další.
Kontakt:
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
Miroslava Jůnová - Marketing Manager
Tel.: +420 210 088 224
miroslava.junova@cz.bureauveritas.com

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů