Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský podepsal program na podporu návštěvnické infrastruktury za 150 milionů korun

17. červenece 2013
Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský podepsal program na podporu návštěvnické infrastruktury za 150 milionů korun

Ministerstvo životního prostředí uspořilo 150 milionů korun na léta 2013 a 2014, ze kterých podpoří rozvoj návštěvnické infrastruktury v národních parcích, chráněných krajinných oblastech a jeskyních České republiky. Celkový objem investic do návštěvnické infrastruktury se může navýšit o dalších 65 milionů korun z evropských fondů.

"Projekty, ve kterých se lidé nedozvídají o přírodě z knih a letáků, ale sami přírodu aktivně objevují, aktivně podporuji. Z našich provozních výdajů jsme za poslední roky ušetřili díky škrtům v mandatorních výdajích, nebo díky centrálním nákupům elektřiny a telekomunikačních služeb. Proto si v letos a příští rok můžeme dovolit investovat do povalových chodníků, informačních cedulí, rozhleden, pozorovatelen, stojanů na kola nebo přístřešků proti dešti. Národní parky, CHKO a jeskyně tak svým návštěvníkům nabídnou lepší komfort a uživatelský servis," říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský a dodává: "Jsem rád, že jedna z prvních věcí, kterou jsem mohl dokončit po svém předchůdci, je uvolnění připravených peněz na konkrétní projekty pro návštěvníky přírody."

V národních parcích a chráněných krajinných oblastech bude moci být komplexně obnovena návštěvnická infrastruktura, opraveny cesty pro cyklisty, nebo zpřístupněny méně dostupné přírodní krásy i osobám s tělesným handicapem. Do projektu je zapojeno šest rezortních organizací: AOPK ČR, Správa NP České Švýcarsko, Správa KRNAP, Správa NP Šumava, Správa NP Podyjí a Správa jeskyní ČR.

Na konkrétní projekty rezort přispěje až 100 procenty. 7,2 milionu z celkových 150 milionů pak bude sloužit jako desetiprocentní podíl na spolufinancování z evropských fondů, jejichž 90% spoluúčast bude představovat necelých 65 milionů korun. Výsledná částka investic do návštěvnické infrastruktury může dosáhnout až 215 milionů korun z národních i evropských peněz. Čerpání peněz z Operačního programu Životní prostředí už bude záviset na samotných žadatelích.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů