Ve Skotsku vznikne největší přílivová elektrárna v Evropě

20. září 2013
Ve Skotsku vznikne největší přílivová elektrárna v Evropě

Skotská vláda dala souhlas k zahájení výstavy největšího přílivového energetického projektu v Evropě v průlivu Pentland Firth, který odděluje Orkneje od skotské pevniny. Celková kapacita výroby přílivové elektrárny má být 86 megawattů, což odpovídá spotřebě asi 42.000 domácností, tedy téměř 40 procentům domácností v regionu.

Výstavbu má na starosti firma MeyGen Limited. Ta je společným podnikem investiční banky Morgan Stanley, energetické firmy International Power a firmy dodávající přílivovou technologii Atlantis Resources. Stavba se má uskutečnit v několika fázích.

O Skotsku se v souvislosti s potenciálem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů mluvilo jako o "Saúdské Arábii obnovitelných zdrojů energie". Výroba elektřiny z přílivových vln se však ukazuje být velmi obtížná. Drsné prostředí a extrémní povětrnostní podmínky v oblasti výrazně zhoršují výstavbu a správu přístrojů pro výrobu elektřiny. Výzkumná společnost Carbon Trust však nadále odhaduje, že elektřina z přílivových vln by při plném rozvoji mohla mít na celkové produkci elektřiny v Británii až pětinový podíl, napsaly BBC a agentura Reuters.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů