Klatovy nabízejí lidem kompostéry, zájem zjišťují v anketě

31. října 2013
Klatovy nabízejí lidem kompostéry, zájem zjišťují v anketě

Klatovská radnice nabízí svým obyvatelům zdarma kompostér na zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Ten totiž tvoří až 40 procent z celkového komunálního odpadu, který končí v popelnicích a následně na skládce. Město věří, že na pořízení kompostérů dokáže získat dotaci EU. Zájem občanů zatím zjišťuje v anketě, řekla ČTK vedoucí odboru životního prostředí radnice Jana Michálková.

"Zájem o kompostéry zdarma je zatím opravdu veliký. Za poměrně krátkou dobu o ně projevilo v elektronické anketě zájem 190 lidí," řekla. Radnice rozeslala anketní otázku i v papírově formě lidem do schránek. Město má podle Michálkové šanci získat na kompostéry až 90procentní dotaci, pro Klatovy a jejich integrované obce až několik milionů korun. Po uzavření ankety na konci října a po jejím vyhodnocení se bude možností poskytovat kompostéry zdarma zabývat rada a zastupitelstvo města, které by případně doplácelo desetiprocentní podíl.

Kompostér v hodnotě zhruba 2500 korun by mohli získat lidé z rodinných domů, v bytových domech, kde rovněž sečou trávníky či hrabou listí, by mohli dostat kompostér větší. Město si od projektu slibuje snížení nákladů na sběr a svoz komunálního odpadu na skládku a zahájení separace biologického odpadu v rodinných domech, neboť se blíží legislativní povinnost separovat biologický odpad. Ekonomicky výhodné a ekologické řešení by navíc pomáhalo chránit životní prostředí ve městě a produkovalo by kompost, který je stoprocentně přírodním hnojivem.

Kompostování je přírodní proces, při kterém se působením mikroorganismů, vody a kyslíku mění bioodpad na kompost. Do kompostéru patří zbytky rostlin, plevele, květy, bramborové slupky, listí, posekaná tráva, rozdrcené dřevo, piliny, hobliny, sláma a jiné sklizené zbytky, popel z dřeva, novinový papír, karton, kůra stromů či kuchyňský odpad - káva, skořápky, slupky.

Lada Pešková

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů